Alucra Nerededir?

0

Alucra nerededir? Alucra hangi ilimize bağlıdır? Alucra ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

alucraAlucra; Giresun İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 41 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; kuzeyden Dereli, batıdan Şebinkarahisar, doğudan Gümüşhane’nin Torul ve Şiran, güneyden Erzincan’ın Refahiye ve Sivas’ın Suşehri ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Yükseltileri 2.000 m’yi aşan dağlarla çevrili olan ilçe toprakları, çaylar ve derelerle parçalanmış vadilerle kaplıdır. Kuzeyde Giresun Dağlan (en yüksek noktası Kırklar Tepesi, 3.038 m), güneydoğuda Sarıçiçek (Berdiga) Dağı (2.368 m), en önemli yükseltilerdir. Bu dağların yamaçlarındaki zengin ormanlar (kızılağaç, akağaç, kestane, titrek kavak, ladin) doğal bitki örtüsünü oluşturur. İlin iç kesimleri dağlarla çevrili olduğundan iklim karasal özellik gösterir. Yıllık ortalama sıcaklık 12°C, yağış tutarı 650 mm’dir. Esgüne Suyu ve Bağırsak Deresi çok sayıdaki akarsuların en önemlileridir. Sınırlı tarım alanları, genelde bu ırmakların vadi tabanlarındadır. Ekonomi, başta hayvancılık (inek, koyun, kılkeçisi), hayvansal ürünler (peynir, yağ) ve tarım (buğday, fiğ, patates, soğan, fasulye, elma) etkinliklerine dayanır.

Sarıçiçek Dağı’nın kuzey eteğinde, Esgüne Suyu kıyısında, deniz düzeyinden 1.425 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 131 km uzaklıktadır. Giresun Dağları’nı Eğribel Geçidi ile aşarak Gümüşhane’ye bağlayan Giresun-Gümüşhane Karayolu ilçeden geçer.


Leave A Reply