Álvar Núñez Cabeza de Vaca Kimdir?

0
Advertisement

Álvar Núñez Cabeza de Vaca kimdir ve ne yapmıştır? Álvar Núñez Cabeza de Vaca hayatı, biyografisi ve keşifleri hakkında bilgi.

Álvar Núñez Cabeza de Vaca

Álvar Núñez Cabeza de Vaca; (d. y. 1490, Extremadura, Kastilya – ö. y. 1560, Sevilla, İspanya), İspanyol kâşiftir. Bugünkü Texas’in körfez bölgesinde 8 yıl kalmış, Cibola’nın Yedi Altın Kenti üzerine anlattıklarıyla yoğun keşif gezilerine yol açmıştır.

Pánfilo de Narváez komutasındaki İspanyol keşif ekibinde saymandı. 1528’de bugünkü Tampa Körfezine (Florida) ulaşan gruptan eylülde 60 kişi kaldı. Ertesi baharda 15, sonunda da üç arkadaşıyla kalan Núñez, yıllarca göçebe Yerliler arasında yaşadı. 1536’da Meksika’nın kuzeyinde karşılaştığı bir grup İspanyol askerine, gezdiği yerlerin biraz ötesinde kalan Cibola’nın Yedi Altın Kenti’nin masalsı zenginliklerini anlattı. Serüvenlerini ayrıca Naufragios… (1542; Deniz Kazaları) adlı kitabında topladı. Rio de la Plata’ya vali atanan Núñez, Kasım 1541-Mart 1542 arasında Brezilya’daki Santos’tan Paraguay’daki Asuncion’a uzanan bölgeyi ele geçirdi. Ama başkaldıran vali Domingo Martínez de Irala tarafından yetkileri elinden alınarak hapsedildi ve İspanya’ya sürüldü (1545). Burada görevini kötüye kullanmaktan suçlu bulunarak Afrika’ya sürüldü. Santos’tan Asuncion’a gidişini anlatan La Relación y Comentarios… (1555), değerli bir coğrafya yapıtıdır.


Leave A Reply