Alvarlar Kimlerdir? Alvarlar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Alvarlar kimlerdir? Kimlere Alvar denir? Güney Hindistan’da yaşayan Hindu mistik bir grup olan Alvarlar hakkında kısaca bilgi veren sayfamız.

Alvarlar Kimlerdir?

Alvarlar, Güney Hindistan’da 7. yüzyıl ile 10. yüzyıl arasında, Tanrı Vişnu’ya duydukları aşkla kendilerinden geçip, ilahiler söyleyerek tapınak tapınak dolaşan mistik gruplar. İlahileri, dünya tapınma edebiyatının en kapsamlı örneklerindendir.

Vallipuram Alvar Vişnu Tapınağı

Vallipuram Alvar Vişnu Tapınağı

Alvarlar ilahilerini Tamil dilinde söylerlerdi. Alvar terimi bu dilde “Tanrı’yı sezgi yoluyla bilen insan” anlamına gelir. İçlerinden 12’si özellikle ermişlikleriyle hatırlanır. Bunların bazısı aşağı kastlardan, bazısı da kast dışıydı, biri ise kadındı. Aralarında en ünlüleri Nammalvar’dır. Alvarların, Budacıları ve Caynacılan ilahileriyle Güney Hindistan’dan sürdükleri söylenir. Son derece tutkulu bir dinsel tapınma (bhakti) biçimleri .’ardı; ruhu, efendisinin aşkını özleyen bir kadına benzetirlerdi. Alvarların, tanrılarının hayali önünde vecd içinde kendilerinden geçtikleri, ermiş Nammalvar’ın da vecd hali “deliliği”nden söz ederek, mistik müritlerini “koşup zıplamaya, ağlayıp gülmeye, şarkı söylemeye ve bunu da herkese göstermeye” çağırdığı anlatılır.

Alvar ilahilerini 10. yüzyılda, Şrivaishava tarikatının önderlerinden Nathamuni bir araya getirdi; böylece Nalayira Praband-ham (Dört Bin İlahi Kitabı) adlı derleme ortaya çıktı. Nathamuni, ilahilerin Güney Hindistan’daki Vişnucu tapınaklarında düzenli olarak okunmaya başlamasını da sağladı.


Leave A Reply