Alyuvarlar ve Görevleri

0

Alyuvar nedir? Alyuvar hücreleri ve görevleri nelerdir? Alyuvarlar hakkında bilgi.

Kanın içinde bulunan ve «hemoglobin» i taşıyan cisimciklerdir. Alyuvarların görevi akciğerlerden aldıkları oksijeni hücrelere götürmektir. Alyuvarlar taşıdıkları hemoglobin fazlalığı oranında vücuda faydalı olurlar.

Advertisement

Bir milimetre küp kanda 4-5 milyon alyuvar bulunur. 100 cm küp kanda 15 gram hemoglobin vardır. Bunların taşıdığı oksijen miktarı kanın hemoglobin olmadan alabileceği oksijen miktarının 50 mislidir. Sıcak kanlı hayvanların dokularında meydana gelen büyük oksitlenme ancak hemoglobin sayesinde mümkün olur.

Alyuvarların % 60 ı su, % 40 ı katı maddelerden yapılmıştır ki, bu sonuncunun büyük kısmını hemoglobin teşkil eder. Akciğerlerde havanın oksijenini alan hemoglobin «oksihemoglobin» halinde hücrelere götürülür. Oksihemoglobinin rengi açık kırmızıdır. Oksijenini kaybettikçe rengi koyulaşır. Bu arada hücrelerde meydana gelen karbondioksit kana karışır.

Alyuvarların sayısı hayvanlarda değişiktir. Sıcak kanlı hayvanlarda daha çok, soğuk kanlılarda daha azdır. Keçi kanında beher milimetre küpte 9-10, koyunda 13-14, kuşlarda 1-4 milyon alyuvara karşılık balıklarda bu miktar ancak 250 bin, kurbağalarda 500 bin kadardır.

Alyuvarlarda bulunan aglütinojen (Agglutinogen) adlı madde kan gruplarını meydana getirir.

Advertisement

Aşırı çalışma, heyecan ve yaralanmaya sebep olan sarsıntılar alyuvarların artmasına yol açar, 1 milimetre kübdeki alyuvar sayısı 5 milyona kadar çıkar. Alyuvarların artması taşıdıkları oksijen miktarının azalmasına sebep olur. Deniz seviyesinden çok yüksek yerlerde de alyuvar sayısı milimetre küpte 8 milyona, hatta bazı durumlarda 10 milyona kadar çıkar. O zaman kan yapışkan bir hal alır, iyi oksijen almadığı için de rengi maviye çalar. Bu gibi hallerde ellerin, yüzün morarması bundandır.


Leave A Reply