Ama İle İlgili Cümleler

0
Advertisement

Ama ile ilgili cümleler. Ama kelimesi içeren “Ama” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

Ama İle İlgili Cümleler

Ama İle İlgili Cümleler

 1. *** Hızlı koşmayı beceremeyen bir yapım var ama ben yine de bir atlet olmayı başardım.
 2. *** Bir cümlede ama kelimesi geçiyorsa ondan önceki geçersizdir derler doğru mu?
 3. *** Ama fildişi elde etmek giderek zorlaşırken, köle avcılığı kârlı bir seçenek oldu.
 4. *** Yolda yürürken karşıma âmâ bir adam çıktı ve ben ona yardım ettim.
 5. *** Arapça resmi dildir, ama İngilizce de konuşulmaktadır.
 6. *** Kişi başına GSMH gelişmiş ülkeler düzeyindedir, ama son yıllarda GSMH’deki artış nüfus artışının gerisinde kalmıştır.
 7. *** Bunlar yerel düzeyde bankacılık hizmeti vermez, ama devletten ve büyük mali kuruluşlardan mevduat kabul edebilir.
 8. *** Ama son yıllarda Honduras anakarasından çok sayıda göçmen gelmiştir.
 9. *** Ama Yerlilerden ve dıştan gelen saldırılardan korunmak için kurulan karakol çevresinde genişleyen yerleşme, önceleri Nueva Buenos Aires olarak adlandırıldı.
 10. *** Ama gerçek siyasal güç, beş yıllık bir dönem için halkın seçtiği 49 üyeli Yasama Meclisi’nin elindedir.
 11. *** Ama “millet sistemi”, milliyetçilik akımlarının gelişmesiyle birlikte, Osmanlı Devleti’nin parçalanmasını hızlandıran bir etmen oldu.
 12. *** Mülkün tüm mirasçılar arasında paylaştırıldığı Alp bölgesi geleneğinin tersine, burada geçmişte primogenitura kuralının geçerli olması, bir yandan büyük mülklerin korunmasını sağlamış, ama bir yandan da miras yoluyla toprak sahibi olamayan çok sayıda gencin başka yerlerde iş aramak zorunda kalması sonucunu doğurmuştur.
 13. *** Ama meslekten çıkarılmayı gerektiren bir suçtan dolayı hüküm giymiş olanlar, görevini sağlık bakımından yerine getiremeyeceği kesinlikle anlaşılanlar, meslekten çıkarma disiplin cezası verilmiş olanlar, yargıçlık ve savcılık mesleğinden uzaklaştırılırlar.
 14. *** Ama Türkçe ve Türk kültürü dersleri zorunlu olarak okutulacaktı.
 15. *** Ama önceden uyarılmış olan kral, zehiri zorla Bagoas’a içirdi.
 16. *** Çok sayıda şiir yazdı; bunlarda hem Bizans’tan miras kalan “incelmiş” Rumcadan, hem de günlük konuşma dilinden yararlandı, ama sözcük dağarcığı fazla zengin değildi.
 17. *** Paris’te fayans imalathanelerinin çoğunun Faubourg Saint-Antoine Caddesi’nde bulunduğu bilinir, ama 18. yüzyıldan önce üretilen işler konusunda çok az bilgi vardır.
 18. *** Isıtıldıklarında erimezler ama kabararak ayrışırlar.
 19. *** 1837-64 arasında pek çok pirimidin bileşiği elde edilmiş, ama bunların yapıları ancak 1868’den sonra aydınlatılabilmiştir.


Leave A Reply