Amagasaki Nerededir? Japonya’nın Amagasaki Kenti Hakkında Genel Bilgiler

0

Japonya’da bulunan Amagasaki şehri hakkında bilgiler. Hem sanayi hem de yerleşim alanı özelliği taşıyan Japonya’nın Amagasaki şehri hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Amagasaki - Japonya

Amagasaki – Japonya

Amagasaki, Japonya‘da, Honşu Adası’nda, Hyogo Yönetim Birimi’nde kent. Adanın batısında, Osaka Körfezi’nin kuzeydoğu kıyısındadır. Günümüzde, Osaka’ nın yörekenti konumunda, Osaka-Kobe endüstri bölgesinin önemli merkezlerinden (demir-çelik, kimya, dokuma) biridir.

Hyogo vilayetinin güneydoğu ucunda yer alır. Osaka Eyaleti belediyesi dışında Osaka Şehri’ne komşu olan tek belediyedir ve alan kodu Osaka Şehri, “06” ile aynıdır. Amagasaki Bölgesi’nin kale kasabasının etrafında toplanmış, Hanshin Sanayi Bölgesi’nde bir sanayi şehrine dönüşmüştür. Çekirdek şehir olarak belirlenmeden önce 1948’den beri sağlık merkezi yönetmeliği ile belirlenmiş bir şehir olarak var olmuştur. Hyogo vilayetinde Kobe şehri, Himeji şehri ve Nishinomiya şehrinden sonra dördüncü büyük nüfusa sahiptir ve 2018’de Osaka şehrine yakınlığı ve yeniden yapılanmanın etkisi nedeniyle nüfus dokuz yıl sonra yeniden artışa geçmiştir.

Yerleşim alanlarının çoğu, kıyı bölgesi dışındaki yerleşim alanları , Meishin Otoyolu / JR Batı Fukuchiyama Hattı (JR Takarazuka Hattı) boyunca uzanan sanayi bölgesi ve Hanshin Amagasaki İstasyonu / JR Amagasaki İstasyonu çevresindeki ticari alanlardır. Ancak, Osaka şehrine ulaşım oranı sadece %20,9 (2010 nüfus sayımı) ve gündüz nüfus oranı %96,3’tür (2015 nüfus sayımı), bu, Hanshin arasındaki belediyeler arasında en yüksek ve Osaka’nın banliyö kasabasında en yüksektir. Hem (konut şehri) hem de sanayi şehri özelliklerine sahiptir.

Son yıllarda , özellikle JR West ve Hanshin tren hatları boyunca yüksek katlı apartmanlar, alışveriş merkezleri ve devasa lojistik tesisler yapılmıştır. JR Amagasaki İstasyonu’nun kuzey tarafında büyük ölçekli bir yeniden geliştirme alanı ( Aming Shioe , Amagasaki Midoriyu Shintoshin ) korunmaktadır. Ayrıca erken Showa döneminden bu yana, fabrikadan yeraltı sularının pompalanmasıyla oluşan toprak çökmesi nedeniyle şehir alanının üçte biri deniz seviyesinden sıfır metre yükseklikte bir alan haline geldi ve yüksek gelgit nedeniyle su baskını hasarına uğradı.

Şehrin Tarihi

16. yüzyılda, feodal dönemde kurulan kale, kentin çekirdeğini oluşturdu. 20. yüzyıl başında endüstrileşme sürecine girdi. İkinci Dünya Savaşı sonlarında, Japon savaş endüstrisinin merkezlerinden biri oluşu nedeniyle ABD savaş uçakları tarafından yoğun biçimde bombalandı.


Leave A Reply