Amasya’nın En Güzel Yerleri

0
Advertisement

Orta Karadeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden birisi olan şehzadeler kenti Amasya’da dolaşılacak gezilecek en güzel yerler.

amasya

Aynalı Mağara : Aynalı Mağara Kral Kaya Mezarlarının en güzellerinden birisidr. Çok yakınında konaklayabileceğiniz oteller yer almaktadır.

Kral Kaya Mezarları : Amasya’da Harşena Dağı eteklerinde yer alan ve Pontus Rum hükümdarlarına ait olan Kaya Mezarları Amasya’ya gelip de görmeniz gereken yapılardan ve gezilecek noktalardan birisidir.

Hazeranlar Konağı : 1984 sensinden beri etnografik içeriği ile müze olarak kullanılan ve 1864 yılında yapılmış olan Hazeranlar Konağı Amasya’ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisidir.

Advertisement

Kadılar Türbesi : Amasya şehrinin merkezinde olduğu için kolayca ulaşabileceğiniz mistik Kadılar Türbesini mutlaka ziyaret edin. Kimin yapıldığı bilinmeyen bu türbe şehir merkezinde yer aldığı için turistlerin uğrak noktalarından birisidir.

Gökmedrese Camisi : 1267 yılında yapılmış olan ve Anadolu Selçuklu mimarisinin tüm izlerini taşıyan şehir içerisinde yer alan Gökmedrese Camiisini mutlaka ziyaret edin.

Çağlayan Köprü : 12. yüzyılda yapılmış olan ve Amasya il merkezine sadece 6 km uzakta olan Çağlayan Köprünün doğal güzelliğini mutlaka görmelisiniz.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti : 817 hektarlık bir alan sahiptir. Amsya halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılan Yedi Kuğular Kuş Cenneti Amasya Suluova ilçesinin sadece 4 km uzağında olup rahat bir ulaşım imkanına sahiptir.

Advertisement

Çelebi Mehmet Medresesi : Osmanlı Sultanı Çelebi Mehmettarafından yapıldığı için bu isim ile anılır. Amsya’da aynı zamanda Sultaniye Medresesi olarak da bilinen bu medrese Amasya Cedid Mahallesinde yer alıp ulaşımı oldukça kolaydır.

Haliliye Medresesi : Amasya Gümüşhacıköy’de yer alan bu medresenin yapılış tarihi 1413 yılı olup kesinlikle görmeden Amasya’dan ayrılmayınız.


Leave A Reply