Amaterasu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Amaterasu nedir, kimdir? Amaterasu güneş tanrısının özelliği, Şinto dinindeki yeri, hikayesi nedir, hakkında bilgi.

Amaterasu

Amaterasu; tam adı Amaterasu Omikami (Japoncada “Göğü Aydınlatan Büyük Kutsal Güç”), Japon Şinto dininde güneş tanrıçasıdır. Japon imparatorluk ailesi bu tanrıçanın soyundan geldiğine inanır. İnanışa göre, Amaterasu, babası Tanrı İzanagi’nin sol gözünden doğmuştur. İzanagi, Amaterasu’ya mücevher bir gerdanlık bağışlar ve ona bütün kami’lerin oturduğu Takamagahara’nın (Yüce Göksel Alan) sorumluluğunu verir. Erkek kardeşlerinden Fırtına Tanrısı Susanoo’da denizleri yönetmekle görevlendirilir. Susanoo, ayrılmadan önce kız kardeşine veda etmeye gider. Karşılıklı bir iyi niyet gösterisi olarak, Amaterasu kardeşinin verdiği kılıcı, Susanoo da kız kardeşinin gerdanlığını çiğneyip tükürerek birlikte çocuk yaparlar. Bir süre sonra Susanoo zalimce davranmaya başlayarak pirinç tarlalarının setlerini yıkar, kız kardeşinin evini yerle bir eder ve onun dokuma tezgâhlarının durduğu salona derisi yüzülmüş bir at fırlatır. Bunlara kızan Amaterasu bir mağaraya çekilince bütün dünya karanlığa gömülür.

Amaterasu’yu mağaradan çıkarmanın bir yolunu bulmak için öteki 800 tanrı bir araya gelir. Ötüşleriyle şafağı haber veren horozlan toplarlar ve mağaranın önündeki sakaki ağacına dev bir ayna ve mücevherler asarlar. Tanrıça Amenouzume ters çevrilmiş bir fıçının üstüne çıkarak yarı çıplak dans etmeye başlar. Dansı o kadar zevk vericidir ki, orada toplanmış olan tanrılar gökgürültüsünü andıran bir sesle gülerler. Dünya karanlığa gömülmüşken tanrıların nasıl böyle neşelenebildiğini merak eden Amaterasu’ya, mağaranın dışında ondan daha görkemli kutsal bir varlığın olduğu söylenir. Amaterasu bunun üzerine, mağaranın ağzından bakar, aynada kendi yansımasını görür ve horozların ötüşünü duyar; böylece de mağaradan dışarı çıkarılmış olur. Kami’ ler, onun geri dönmesine engel olmak için, hemen mağaranın girişini şimenava (pirinç saplarından yapılan kutsal ip) ile kapatırlar.

Şinto dininin Japonya’daki önde gelen tapınaklarından olan İse’deki Büyük Tapınak, Amaterasu’ya tapınılan yerlerin de en önemlisidir. Amaterasu burada, Japon imparatorluk hazinesinin üç kutsal parçasından biri olan bir aynanın içinde gösterilir. (Öteki iki parça mücevher kaplı bir gerdanlıkla bir kılıçtır.) Amaterasu’nun dişi olmasına karşın güneş tanrıçası, erkek kardeşi Tsukiyomi no Mikato’nun ise ay tanrısı olmaları, bilinen bütün güneş ve ay mitolojileri arasında dikkate değer bir istisnadır.

Advertisement

Leave A Reply