Ambala Nerededir? Hindistan Ambala Kenti Konumu ve Özellikleri Hakkında

0
Advertisement

Ambala Nerededir? Hindistan’da bulunan Ambala şehrinin konumu, özellikleri, yaşam koşulları ve tarihçesi nedir? Ambala şehri hakkında bilgi.

ambala

Ambala

AMBALA ya da UMBALA, Hindistan’ın Pencap eyaleti sınırında ve her iki eyalet başkenti Chandigarh’ın yakınında bulunan Harba, Hindistan’ın Ambala bölgesinde bir şehir ve belediye kuruluşudur. Siyaseten; Ambala’nın iki alt alanı vardır: sekiz kilometre arayla (Ambala Cantt) ve Ambala Şehri olarak da bilinen Ambala Kantonu, aynı zamanda “İkiz Şehir” olarak da bilinir.

Ambala, Ganj nehir ağını İndus nehir ağından ayırır ve kuzeyde ve güneyde iki nehir – Ghaggar ve Tangri – ile çevrilidir. Coğrafi konumu nedeniyle, Ambala bölgesi yerel turizmde önemli bir rol oynamaktadır, eyalet başkenti Chandigarh’ın 47 km (28 mil) güneyinde, Shimla’nın 148 km (93 mil) güneybatısında, 198 km (121 mil) kuzeyindedir Yeni Delhi ve Amritsar’ın 260 km (155 mil) güneydoğusundadır.

Ambala Cantt.

Ambala’nın merkezidir. Bu büyük bir kavşak. Delhi-Kalka ve Saharanpur-Ludhiana’nın demiryolu hatları buradan geçiyor. G. T. Yol Ambala Cantt’tan da geçer. Bu Cantt. 1843 yılında kurulmuştur. Ambala Cantt. bilimsel ve cerrahi aletlerin üretimi için önemli bir merkezdir. Kalka, Ambala-Shimla ulusal karayolu üzerinde bulunan Ambala Bölgesi’nin alt bölge merkezidir. Şimdiki Kalka, Patiala krallığının bir parçasıydı, ancak 1846 yılında yakalandıktan sonra İngilizler onu Shimla bölgesine dahil etti. 1899 yılında Kalka, Ambala bölgesine dahil edildi. Ünlü Kali Devi tapınağı burada, her yıl Mart ve Nisan aylarında fuarların yapıldığı yer almaktadır. Narayan Garh, ilçe Ambala’nın alt bölgesi ve bölümünün merkezidir.

Etimoloji

Kasaba adını, MS 14. yüzyılda kurduğu iddia edilen Amba Rajput’tan aldığı söylenir. Başka bir versiyona göre, tapınağı Ambala şehrinde hala mevcut olan tanrıça “Bhawani Amba” nın adını almıştır. Üçüncü versiyonda, isminin yakın çevresinde bulunan mango bahçelerinden mango köyü anlamına gelen Amba Wala’dan gelmiştir.

Advertisement

Tarihçe

Eski Hint tarihine baktığımızda, Aryan’ın Ambala’yı geçici ikametgahı haline getirdiğini biliyoruz. Orta çağ boyunca, o zamanlar ülkenin başkenti olan Ambala yakınlarında çok popüler bir Sarudhna yeri olduğuna inanılıyor. Eski kayıtlara göre, bölge olarak Ambala 1847 yılında İngiliz Kuralı sırasında kuruldu. Bu süre zarfında altı alt bölgesi vardı: Ambala, Jagadhri, Ropar, Kharad, Narayangarh ve Nalagarh.


Leave A Reply