Amber Nedir? Sözlük Anlamı

0
Advertisement

Amber ne anlama gelir? Amber kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

1. Amber balığından çıkarılan güzel kokulu, kül renginde bir madde
“Dağıtır gülleri boşlukta hava / Ve buhurdanda tüter amberler” – A. N. Asya
2. Güzel kokulu bazı maddelerin ortak adı
amber, kaşalotun (Physeter catodon) bağırsak sisteminde oluşan katı maddedir. Doğu toplumlarında baharat olarak kullanılagelen amberden. Batı’da değerli parfümlerin koku sabitleştiricisi olarak yararlanılır. Balinanın sindirim sisteminde öğütemediği kalamar ve başka avların çevresinde dışkı birikimi biçiminde oluştuğu sanılmaktadır. Bu işlemin normal bir gelişim mi, yoksa patolojik bir durum mu olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Tazeyken siyah, yumuşak ve kötü kokulu olan amber, Güneş ışığı, hava ve deniz suyunun etkisiyle zamanla katılaşır, rengi solar ve kokusu güzelleşir. Bazı ülkelerde, özellikle Bahama Adalarında parçalar halinde kıyıya vurur. Avlanan balinaların vücudundan çıkarıldığı gibi, denizde yüzen parçaların toplanmasıyla da elde edilebilir. Genellikle irili ufaklı birikintiler halinde bulunmakla birlikte, 400 kg’yi aşanlara da rastlanmıştır.
Baklagillerden, akasya cinsi kışın yaprağını döken boylu bir çalı veya birkaç metre boylanabilen dikenli küçük bir ağaç (Acacia farneciana)
Balinagillerden, boyu 25 metreye kadar çıkabilen, başı büyük, dişli, çok yırtıcı bir balık, ada balığı (Catodon macrocephalus)
Sarıçalı
Hindistan’da, İran’da yetişen, piştiğinde güzel bir koku veren, iri ve uzun taneli bir pirinç türü
Amber ağacının toparlak, fındık büyüklüğünde, altın sarısı renginde güzel kokulu çiçeği
1. Özellikle amber balığının bağırsaklarından çıkarılan, kül renginde, yapışkan, bükülgen ve misk gibi kokusu olan bir taş
2. Sıcak ülkelerde yetişen bir ağaçtan elde edilen katı, güzel kokulu reçine
Asya ve Amerika’da yetişen, odunu ceviz ağacınınkine benzeyen, güzel kokulu öz suyu olan büyük bir ağaç (Liquidambar orientalis)
Amber balığının bağırsaklarından çıkarılan amber


Leave A Reply