Ambulans Görevlisi Ne İş Yapar? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ambulans Görevlisi, teknikeri nedir? Ambulans Görevlisi ne iş yapar, Ambulans Görevlisi, teknikerinin özellikleri hakkında bilgi.

ambulans-gorevlisiAmbulans Görevlisi

Ambülans görevlisi, acele tedavi edilmeleri gereken hasta ve yaralıları ambülansla (cankurtaran arabası) hastaneye taşır. Bazı hallerde ilk yardım görevini de yapar.

Ambulans görevlileri, şehirlerde sağlık müdürlüklerine ya da resmî veya özel sağlık kuruluşlarına ait cankurtaran arabalarında çalışan sağlık görevlileridir. Hasta ve yaralı taşıyan ambülansta, şoförden başka, bir doktor veya hastabakıcı bulunur. Hangi kuruluşun malı olursa olsun, ambülanslar devamlı kontrole tâbi tutulumlar. Ambülans şoförü, aracını büyük bir ustalıkla, sarsmadan kullanmak, yolcularına güven vermek, onların rahat yolculuk yapmalarını sağlamak, taşıdığı hasta veya yaralıya gerekli ihtimamı göstermek zorundadır. O, ancak âcil vakalarda, arabasını son hızla, fakat büyük bir ihtiyatla sürmelidir. Elverişsiz arazide ve ambülansın yetişemeyeceği âcil vakalarda, helikopterlerden de yararlanılabilir.


Leave A Reply