Amcazade Hüseyin Paşa Kimdir? Osmanlı Sadrazamının Hayatı

0

Amcazade Hüseyin Paşa kimdir? Osmanlı sadrazamlarından Amcazade Hüseyin Paşa hayatı, biyografisi, dönemi önemli olaylar hakkında bilgi.

Amcazade Hüseyin Paşa; (d. 1644, Vezirköprü – ö. 22 Eylül 1702, Silivri), Osmanlı sadrazamıdır. Karlofça Antlaşması‘nın (1699) imzalanmasında önemli rol oynamıştır.

Advertisement
Amcazade Hüseyin Paşa

Amcazade Hüseyin Paşa

Köprülü Mehmed Paşa’nın kardeşi Hasan Ağa’nın oğluydu. Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa‘yla birlikte katıldığı II. Viyana Kuşatması’nda (1683) Osmanlı ordusunun bozguna uğraması üzerine Ocak 1684’te tutuklandı. Kısa süre sonra serbest bırakıldı, Irak’taki Şehr-i Zor beylerbeyliğine atanarak merkezden uzaklaştırıldı. Daha sonra Çardak muhafızlığına. Mayıs 1689’ da vezirlikle Seddülbahir muhafızlığına, 1691’de de sadaret kaymakamlığına atandı. İkinci kez getirildiği Seddülbahir muhafızlığı görevindeyken Aralık 1694’te Yusuf Paşa’nın yerine kaptanıderya oldu. Koyun Adaları yakınlarında Venedik donanmasını yenerek Sakız (Khios) Adasını geri aldı. Mayıs 1695’te kaptanıderyalıktan alınarak Sakız muhafızlığına atandı. Aralık 1695’te Adana beylerbeyliğine getirildi ve Avusturya seferleriyle görevlendirildi. 1696’da Belgrad muhafızı oldu.

Amcazade Hüseyin Paşa Külliyesi

Amcazade Hüseyin Paşa Külliyesi

Avusturya ordusu karşısındaki Zenta yenilgisinden (1697) sonra Elmas Mehmed Paşa’nın yerine sadrazamlığa atandı (18 Eylül 1697). İngiliz ve Hollanda elçilerinin arabuluculuk önerilerini kabul etti. Ama bir savaş olasılığına karşı da hazırlıklarını tamamlayarak 1698’de sefere çıktı. Uzun görüşmeler sonunda 26 Ocak 1699’da Karlofça Antlaşması imzalandı. Böylece Avusturya, Polonya ve Venedik ile kesin barış yapılırken, Rusya’yla da üç yıllık bir ateşkes sağlanmış oldu. 14 Temmuz 1700’de İstanbul’da imzalanan bir antlaşmayla Rusya’yla savaş durumuna son verildi.

Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı

Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı

Barış ortamından yararlanan Hüseyin Paşa, savaşlar nedeniyle iyice bozulan düzeni yeniden sağlamaya çalıştı. Askeri ve idari alanlarda yeni düzenlemelere girişti. 70 bine ulaşan yeniçeri sayısını 35 bine indirdi. Savaş döneminde halktan alınan vergileri kaldırdı. Ama Şeyhülislam Feyzullah Efendi’nin devlet yönetimine karışması ve sağlığının bozulması nedeniyle görevinden istifa etti (4 Eylül 1702). Bundan sonra Silivri’deki çiftliğine çekildi, kısa süre sonra da öldü. Amcazade Hüseyin Paşa, İstanbul’da kendi adıyla anılan bir yalı ve külliye yaptırmıştır.

Advertisement


Leave A Reply