Amedeo Modigliani Kimdir

0

Amedeo Modigliani kimdir? Amedeo Modigliani’nin kısa yaşam öyküsü ve sanat yaşamı hakkında bilgi.

Amedeo Modigliani Kimdir

Amedeo ModiglianiÜnlü bir İtalyan ressamdır. İtalya’da Livorno’da 12 Temmuz 1884’de doğdu. 24 Ocak 1920’de Fransa Paris’te hayata gözlerini yummuştur. Annesi bir bankacıdan dul kalmıştı. Çocuğunun yeteneğini anlayınca onu dilediği gibi resim yapmaya bıraktı. Sonra Floransa, Venedik akademilerinde okuttu. Amedeo Modigliani 1907’de Paris’e gitti. Zborowski adında bir tablo tüccarı ona boğaz tokluğuna resim yaptırıyordu.

Advertisement

Amedeo Modigliani Fransa’da yaşadığı dönemde Pablo Picasso ile komşuluk yapmış ve ünlü Constantin Brancusi ile dostluk kurmuş ve bir dönem resmi bırakıp heykeltraşlık yapmaya başlamış ve bu tarzda da başarı sağlamasına rağmen bir süre sonra tekrar resme kesin dönüş yapmıştır.

Amedeo Modigliani sanat çevresinde tanınmış olmakla birlikte eserlerinden kazanç sağlayamıyordu. Çok yoksul bir hayat sürüyor tavan arasında bir odada yaşıyordu. Esasen ciğerlerinden hastaydı. Bu arada Jeanne Hébuterne adında genç bir ressam kızla evlendi. Bir de çocuğu oldu. Hastalığı gittikçe artıyordu. Bir gün ateşler içinde hastaneye kaldırıldı. Cara, Cara Italia! (Sevgili, Sevgili İtalya) diyerek öldü. Cenazesinde dört beş kişi ancak bulundu. 18 yaşındaki karısı cenaze dönüşü kendini beşinci kattan atarak canına kıydı.

Amedeo Modigliani’nin resimleri çoğunlukla tek figürlüdür. Çok ustalıklı bir çizgi ahengi vardır. Gerçeğe pek bağlı kalmamıştır. Örneğin tablolarındaki bütün kişiler uzun yüzlü, çok uzun boyludur. Amedeo Modigliani ve eşi ölünce ortada kalan 15 aylık kızlarını ise ressamın kız kardeşi evlat edinip yetiştirmiştir.

Advertisement


Leave A Reply