Amerikan Samoası Hakkında Bilgi

0

Amerikan Samoası nerededir? Amerikan Samoası coğrafi konumu nedir, özellikleri, iklimi, ekonomisi, tarihçesi hakkında bilgi.

Amerikan Samoası

Advertisement

Amerikan Samoası Hakkında Bilgi

Amerikan Samoası; Orta güneybatı Pasifik’te, ABD Denizaşırı Toprağı ada topluluğudur. Yüzölçümü 194.8 km2, başkenti Pago Pago (Tutuila Adası).

HARİTASI:

amerikan-samoasi Tongo’nun kuzeyi, Fiji’nin kuzeydoğusunda, 30°26′-14°22′ güney enlemleriyle 168°-172°48′ batı boylamları arasında kalan Samoa Adaları’nın doğu bölümünü (171° batı boylamı 14° güney enlemi) içerir. Volkanik kökenli Tutuila, Manua, Aunuy, Rose, Tay, Otu, Olosega, Swain adaları, verimli topraklar, yağmur ormanlarıyla kaplıdır. İklim ılıman ve nemlidir. Yıllık ortalama sıcaklık 26°C, yağış tutarı 2.500 mm’dir. Halk Polinezya kökenli olup eski bir Polinezya dili ve İngilizce konuşulur.

Ekonomisi

Ekonomi tarım (kulkas, kakao, muz, tatlı patates, hindistancevizi), hayvancılık (domuz, keçi, kümes havyancılığı), balıkçılık (tonbalığı avcılığı ve işlenmesi), turizm (1965’te, Pago Pago’da havaalanı açılması, adalarda turistik tesisler kurulması) etkinliklerine dayanır. ABD sermayeli birkaç kereste ve besin fabrikası vardır. Önemli dışsatım ürünleri konserve, tonbalığı, hindistancevizi, muz, kereste ve çeşitli el sanatları; başlıca dışalım ürünleri ise çimento, kereste, pirinç, et, akaryakıt ve şekerdir.

Advertisement

Tarihçesi

14 Temmuz 1889’da ABD, Almanya ile Büyük Britanya arasında imzalanan antlaşmayla Samoa Adaları, sözü geçen üç ülke ve yerel yönetim tarafından oluşturulan 4 hükümetli bir bölge niteliğini kazandı. 1900’de Tutuila ve Avnuv (Aunu’u), Temmuz 1904’te Manua Adalan, Şubat. 1925’te Swain Adası, yerel yönetimlerin kararıyla AB D’ye katıldı. 1951’e kadar ABD Deniz Bakanlığı, bu tarihten sonra ABD İçişleri Bakanlığı tarafından yönetilen Amerikan Samoa Adaları, 3 yönetim birimine ayrılır. 1967’de yeniden gözden geçirilerek kabul edilen anayasaya göre kurulan iki meclisli yasama organının yetkileri sınırlıdır.


Leave A Reply