Amiens Nerededir? Amiens Katedrali Hakkında Bilgi

0

Amiens şehri nerededir? Amiens şehrinin özellikleri, tarihçesi, Amiens Katedrali özellikleri, tarihi hakkında bilgi.

Advertisement

Amiens

Amiens, Fransa’nın kuzeyindeki Picardie planlama bölgesine (région de programme) bağlı Somme ilinin (département) merkezidir. Picardie’nin eski merkeziydi. Paris’in kuzeyinde, Somme Vadisinde yer alır. Fransa’ nın en güzel gotik yapılarından olan büyük Amiens (Notre-Dame) Katedrali ve dokuma sanayisi ile, ortaçağdan bu yana ün kazanmıştır. Roma öncesi dönemde Samarobriva adıyla anılan ve bugünkü adını aldığı Ambiani’nin merkezi olan Amiens, bir Roma kenti haline geldikten sonra, 4. yüzyılda, kentin ilk piskoposluğunu yapan Aziz Firmin tarafından Hıristiyanlaştırıldı. Ortaçağda Amiénois kontluğu haline geldi. Yöre halkı, piskopos ile kont arasındaki çekişmeden yararlanarak, 12. yüzyıl başlarında bir ayrıcalık beratı elde etmeyi başardı. Burada imzalanan 1802 Amiens Antlaşması, Napoléon Savaşları’na kısa bir süre ara verilmesini sağladı. 1914’te, kısa bir süre Amiens’i işgal eden Alman birlikleri, kentin 29 km doğusunda mevzilendiler. Almanların 1918’deki son saldırıları, kentin 13 km dışında durduruldu. Amiens, II. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından işgal edildi. Her iki savaşta gerçekleşen büyük yıkımlardan sonra kent merkezi yeniden inşa edildi.

Amiens’in eski kesiminde, 17. yüzyıla ait olan ve daha sonra yeniden yapılan belediye binası, 15. yüzyıldan kalan Saint-Germain Kilisesi ve ön yüzü XVI. Louis tarzında yapılmış bir tiyatro bulunur. Kentin bu kesiminden Somme Irmağının yedi kolu geçer.

Robert de Luzarches’ın planlarına dayanarak 1220’de yapımına başlanan Amiens Katedrali yaklaşık 50 yılda bitirilebilmiş, katedrale daha sonra da birtakım ekler yapılmıştır. Katedralin, üç giriş kapısının açıldığı ve üstünde ikiz kulelerin yükseldiği gül biçiminde pencereleri olan galerili ön yüzü görkemlidir. Bir yandan gotik mimarlığın açıklık ve çarpıcılığını duyururken, öbür yandan da romanesk mimari mantığından yararlanan, yüksekçe bir nefin ve kalın taşıyıcı sütunların yer aldığı gözalıcı bir iç mekânı vardır.

Kentte dokumacılık dışında makine, kimyasal maddeler ve oto lastiği sanayileri vardır. Bahçe tarımıyla uğraşanlar yoğun olarak sulanan sebze bahçelerinde (hortillons) yetiştirdikleri ürünleri sandallarla kent pazarına getirerek satarlar. Kentin yakınındaki Longeau, önemli bir demiryolu kavşağıdır.

Advertisement

Amiens Katedrali

Amiens Katedrali, Amiens Notre-Damei olarak da bilinir, 1220’de yapılmaya başlayan ve 1270’ten önce tamamlanan Fransa’ nın en büyük gotik katedralidir. Geç gotik dönem Fransız katedrallerinin, oranlan en uyumlu örneklerinden biridir.

Yapının ana bölümünü Robert de Luz-arches, Thomas de Cormont ve onun oğlu Renaud gibi ustalar yapmıştır. Orta nefle transeptin kesişme noktasındaki yüksekliği 42 m’yi aşan aydınlık kulesi, o dönemde katedral mimarisinde büyüklük ve görkemliliğe verilen önemi gösterir. 1236-69 arasında yapılan koroyeri ile transeptin yan duvarlarındaki büyük pencereler, yapıda büyük camlı yüzeyler açmaya yönelen ışınsal gotik üslubun ilk belirtileridir. Koroyerinin arkasındaki ambtilatuvardan dışarı çıkıntı yapan şapeller 1247’de tamamlanmıştır. Katedralin birbirine eşit olmayan iki kulesi 14. yüzyıl sonunda yapılmaya başlamış ve 15. yüzyılda tamamlanmıştır.

Amiens Katedrali’ndeki kabartma ve heykeller daha çok portallerde yoğunlaşmıştır. Batı cehpesinin orta portalindeki y. 1230 tarihli ünlü “Beau Dieu” (Güzel Tanrı) heykeli ile güney portaldeki y. 1275 tarihli “Vierge Dorée” (Yaldızlı Meryem) heykeli bunların en ünlüleridir.


Leave A Reply