Amiens Şehri Tarihi ve Tarihsel Eserleri

0
Advertisement

Fransa’nın Amiens kenti tarihi ve tarihsel yerleri ile ilgili genel bilgiler. Amiens gezi rehberi.

Amiens, Fransa’nın kuzeyinde, Picardie Bölgesi’nde kent, Somme Yönetim Birimi’nin merkezi. Somme Irmağı kıyısında, Paris’in 116 km kuzeyindedir. Büyük bir tarım ürünleri pazarı, Fransa’nın önemli dokuma merkezlerinden (16. yüzyıldan bu yana) biridir.

Kimya ve besin öteki endüstri etkinlikleridir. 1965’te öğretime açılan Amiens Üniversitesi, başlıca yüksek öğretim kurumudur.

amiens
Tarih. İlkçağda, Ambiani Boyu’nun merkezi olan kent; bu dönemde Samarobvia, Roma egemenliğinde Ambianum adlarıyla anıldı. Ortaçağda, 1185’te Amienois Kontluğu’na bağlandı. Arras Barışı (1435) ile Bourgogne (Burgonya) Dukalığı’na bırakıldı; Dük Charles’ın ölümüyle yeniden Fransa Krallığı’na geçti (1477). 1597’de İspanyolların elinde bir yıldan daha az kaldı ve Fransa Kralı IV. Henri tarafından kurtarıldı.

1792’de, Picardie Bölgesi’nin merkezi seçildi. Kentte imzalanan Amiens Barışı (1802),.Fransa-Büyük Britanya-İspanya-Hollanda arasındaki sınırları belirledi ve Napolyon Savaşları’na kısa da olsa ara verilmesini sağladı. 1870’te, Prusya işgaline uğradı. Birinci Dünya Savaşı başında kısa süre Almanların elinde kaldı. Savaş sonunda (Ağustos 1918) Almanlara karşı başarılı bir Müttefik karşı saldırısına sahne oldu (İkinci Dünya Savaşı’ nda bir kez daha Alman işgaline uğradı (Mayıs 1940-Ağustos 1944). Her iki savaşta da büyük zarar gördü.

Advertisement

Tarihsel Eserler. Fransız ve Avrupa gotik mimarlığının en çarpıcı örneklerinden biri olan Nötre Dame Katedralinin (13. yüzyıl; katedralin hemen yanı başında Birinci Haçlı Seferi’nin düzenlenmesine öncülük eden kent doğumlu Papaz Pierre Lermit’in heykeli dikilidir) yapımına 1200’lerde başlandı, ve 1270’lerde tamamlandı. Portallerinde yoğunluk kazanan heykel ve kabartmaların en ünlüsü 1230’lara tarihlenen “Güzel Tanrı” heykelidir. St. Germain Katedrali (15. yüzyıl), Amiens Barışı’nın imzalandığı Hotel de Ville (18. yüzyıl) ilgi çekici tarihsel eserlerdir.


Leave A Reply