Amiral Adaları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pasifik Okyanus’un Papua Yeni Gine’ye bağlı olan Amiral Adaları hakkında genel bilgiler

Amiral Adaları

Amiral Adaları, Batı Pasifik’te Papua Yeni Ginesi’ne bağlı ada topluluğu. Yüzölçümü 2.100 km2, merkezi Lorengau (Manus Adası). Admiralty Adaları olarak da bilinse Türkçe ismi Amiral Adaları’dır.

Bismarck Takımadalarının uzantısı olan volkanik kökenli adalar, ekvatorun tam güneyinde, Yeni Gine Adası’nın 322 km kuzeyindedir. Manus (en büyük ada, 2.072 km2) ve 16 küçük adadan oluşur. 80 km uzunluğunda 32 km genişliğindeki Manus Adası, yükseltileri 900 m’yi aşan dağlar ve ormanlarla kaplıdır. Küçük, ancak korunaklı bazı limanlar vardır.

Doğu kıyısındaki Lorengau, başlıca yerleşim ve adaların yönetim merkezidir. Kopra, inci yetiştiriciliği, balıkçılık başlıca ekonomik etkinliklerdir.

Advertisement

Tarih. Adalar, 1616’da, Alman denizcisi Willem Schouten tarafından bulunmasına karşın, karaya ayak basan ilk Avrupalılar İngilizler oldu. Alman korumasına girdi (1884); Avustralya tarafından işgal edildi (1914). Birinci Dünya Savaşı sonrasında, Milletler Cemiyeti mandasındaki Papua Yeni Ginesi ile birlikte Avustralya yönetimine bırakıldı. İkinci Dünya Savaşı’n da Japon işgaline uğradı (1942-1944).

Müttefikler tarafından kurtarıldı. Stratejik konumları dolayısıyla hava ve deniz üssü olarak hizmet verdi. 1946’da yeniden Avustralya yönetimine girdi. 1975’te bağımsızlığını kazanan Papua Yeni Gine topraklarına katıldı.


Leave A Reply