Amur Nehri Hakkında Bilgi

0

Uzakdoğunun önemli nehirlerinden Amur nehri hakkında kısa bilgi.

Amur Nehri

Amur Nehri

Uzak Doğu’nun en önemli nehirlerindendir. Moğolistan’dan çıkan Şilka ve Argun nehirleri Mançurya’nın kuzeyinde birleştikten sonra Amur adını alırlar.

Advertisement

Amur’un uzunluğu 4.480 km., havzası 2.000.000 kilometrekaredir. Ohotsk Denizi ile Japon Denizi arasındaki Tatarski Boğazının kuzeyinde denize dökülür. Bu boğaz Sahalin adası ile Rusya arasındadır. Argun, Kulun Gölü’nden hemen sonra kuzeye doğru akışı sırasında Mançurya ile Rusya’nın sınırını teşkil eder. Mançurya’nın kuzeyinde Şilka ile birleşir, burada Amur adını alan nehrin, karışma yerinden denize kadar olan uzunluğu 3.000 km. dir. Amur nehri de güney-doğuya akışı sırasında Rusya-Mançurya sınırını meydana getirir, sonra kuzeye yönelir. Büyük Kingan ve Küçük Kingan dağlarının vadilerinden akan Amur nehri Zeya, Usri gibi birkaç kolla beslenir. Argun ile Usri’nin karıştığı yerler arasında Amur nehri Sibirya ile Mançurya arasında sınır olarak kabul edilir.

Amur nehri önemli bir ulaştırma vasıtasıdır. Ancak, hemen hemen yılın altı ayında buzlarla kaplı kalır. Bu yüzden nehirdeki taşıma işleri uzun müddet kesilir.

Nehrin denize dökülmesine yakın yerlerde son derece bol balık bulunur.

Advertisement


Leave A Reply