Ananas Nasıl Bir Meyvedir? Sağlık Faydaları Riskleri Besin Değeri Yetiştirilmesi

0

Ananas nedir, nasıl bir meyvedir? Özellikleri, yetiştirilmesi, sağlık için faydaları, besin değeri ve riskleri nelerdir, hakkında her şey.

ananas

Kaynak: pixabay.com

Ananas

Ananas, vitaminler, enzimler ve antioksidanlar açısından zengin tropikal meyvelerdir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, güçlü kemikler oluşturmaya ve hazımsızlığa yardımcı olabilirler. Tatlı olmasına rağmen ananasın kalorisi düşüktür.

Advertisement

Ananaslar, bromeliad ailesinin üyeleridir ve yenilebilir meyve üreten tek bromeliad’tır. Meyve, merkezi bir çekirdek etrafında birlikte büyüyen birçok meyveden yapılır. Her ananas ölçeği ayrı bir çiçek veya meyvedir.

Ananasların besleyici faydaları, benzersiz anatomileri kadar çekicidir. Ananaslar yüksek miktarda C vitamini ve manganez içerir. Bu tropikal meyveler aynı zamanda önemli diyet lifi ve bromelain (bir enzim) elde etmenin iyi bir yoludur.

Antioksidan savunmalar için önemli olan yüksek miktarda manganez içermesinin yanı sıra, enerji üretiminde rol alan bir B vitamini olan yüksek miktarda tiamin de içerir.

Tatlılığına rağmen bir fincan ananas parçası sadece 74 kalori içerir. Ananaslar ayrıca yağsızdır, kolesterolsüzdür ve sodyum oranı düşüktür. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, fincan başına yaklaşık 14 gram şeker içerirler.

Advertisement

Besin Değeri

Çiğ ananas için besin değerleri: Porsiyon boyutu: 1 kase, parça parça (165 g)

Porsiyon başına miktar:

  • Kalori 74
  • Toplam Yağ 0 g
  • Kolesterol 0 mg
  • Sodyum 2 mg
  • Potasyum 206 mg
  • Toplam Karbonhidrat 19,5 g
  • Şeker 13.7 g
  • Protein 1 g
  • C vitamini 28 mg
  • Kalsiyum 21 mg

Konserve ananas için beslenme profili çiğ ananastan farklıdır. Konserve ananas tipik olarak kalori ve şeker açısından daha yüksektir. Aynı zamanda daha az vitamin ve mineral içerir. Konserve ananası tercih ederseniz, şeker eklenmeden almaya çalışın veya şurup yerine meyve suyunda konserve çeşitleri arayın.

ananas

Kaynak: pixabay.com

Sağlık yararları

Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki Linus Pauling Enstitüsü’ne göre ananas, hücre hasarıyla savaşan suda çözünür bir antioksidan olan önemli miktarda C vitamini içerir. Bu, C vitamini, kalp hastalığı ve eklem ağrısı gibi sorunlara karşı yardımcı bir savaşçı yapar.

Ananas, uzun süre dayanıklı ve güçlü kalmanıza yardımcı olabilir. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, bir fincan çiğ ananas parçaları, güçlü kemikler ve bağ dokusu geliştirmek için önemli olan bir mineral olan 2.6 mg manganez içerir. 1994 yılında yapılan bir çalışma, manganezin diğer iz minerallerle birlikte menopoz sonrası kadınlarda osteoporozu önlemede yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Ananastaki çeşitli vitamin ve minerallerin sağlık açısından başka birçok faydası da vardır. Örneğin, “ananas, kısmen yüksek miktarda C vitamini ve içerdiği antioksidanlar nedeniyle, insanlar yaşlandıkça gözleri etkileyen bir hastalık olan maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Advertisement

Mayo Clinic’e göre, diğer birçok meyve ve sebze gibi, ananas da bağırsaklarınızı sağlıklı tutmak için gerekli olan diyet lifi içerir. Ancak Amerikan Kanser Derneği’ne göre, diğer birçok meyve ve sebzenin aksine ananas, proteini parçalayan ve sindirime yardımcı olabilecek bir enzim olan önemli miktarda bromelain içerir. Birden fazla çalışma, bromelain’in osteoartrit tedavisinde de yardımcı olabileceğini ileri sürdü.

Aşırı iltihaplanma genellikle kanser ile ilişkilidir ve Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’ne göre, bromelain ve diğer proteolitik enzimlerin çeşitli tümörlere sahip hayvanların hayatta kalma oranlarını arttırdığı gösterilmiştir.

Bromelain seviyeleri nedeniyle ananasın aşırı kan pıhtılaşmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu, ananası sık uçak yolculuğu yapan ve kan pıhtılaşması riski taşıyan diğer kişiler için iyi bir atıştırmalık yapar.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, bol miktarda C vitamini almanın yanı sıra, ananasın bromelain’i boğaz ve burundaki mukusu azaltmaya yardımcı olabilir. Öyleyse soğuk algınlığınız varsa, öksürüyorsanız, biraz ananas yemeyi deneyin. Alerjisi olanlar, uzun vadede sinüs mukusunu azaltmak için ananası diyetlerine daha düzenli bir şekilde dahil etmeyi düşünebilirler.

ananas

Kaynak: pixabay.com

Sağlık riskleri

Ananas harika bir et yumuşatıcı olduğu için çok fazla yemek, dudaklar, dil ve yanaklar da dahil olmak üzere ağızda hassasiyete neden olabilir. Ancak, birkaç saat içinde kendi kendine çözülür. Yine de duygu devam ederse veya kızarıklık, kurdeşen veya nefes almada zorluk yaşarsanız, ananas alerjiniz olabileceğinden derhal tıbbi yardım almalısınız.

Ananasın yüksek C vitamini seviyesi olumsuz olabilir. Ananasın içerdiği yüksek C vitamini miktarı nedeniyle, büyük miktarlarda tüketmek ishal, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı veya mide ekşimesine neden olabilir.

Ayrıca, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, aşırı yüksek miktarlarda bromelain deri döküntüleri, kusma, ishal ve aşırı adet kanamasına neden olabilir. Bromelain ayrıca bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Antibiyotik, antikoagülan, kan sulandırıcı, antikonvülzan, barbitüratlar, benzodiazepinler, uykusuzluk ilaçları ve trisiklik antidepresan alanlar çok fazla ananas yememeye dikkat etmelidir.

Purdue Üniversitesi’ndeki bahçecilik bölümüne göre, olgunlaşmamış ananas yemek veya olgunlaşmamış ananas suyu içmek tehlikelidir. Olgunlaşmamış ananas insanlar için toksiktir ve şiddetli ishal ve kusmaya yol açabilir. Ve sindirim sisteminde lif toplarının oluşmasına neden olabileceğinden ananas çekirdeğini çok fazla yemekten kaçının.

ananas

Kaynak: pixabay.com

Nasıl Yetiştirilir?

Bitki, merkezi bir gövdenin etrafına sarılmış tıknaz yapraklardan oluşur. Sağlıklı bir ananas bitkisinde, sivriltilmiş, kılıç benzeri yapraklar yaklaşık 5 fit (1,5 metre) uzunluğa kadar büyüyebilir.

Ananas meyvesi, orta sapın tepesinden büyür. Meyve aslında düzinelerce bireysel meyve üreten çiçeğin tek bir meyveye kaynaşmasının bir sonucudur ve çok sayıda kısa yapraklı bir “taç” ile kapatılmıştır.

Çoğu meyvenin aksine ananaslar tohumlardan yetiştirilmez. Yaygın ticari ananas çeşitleri “kendiliğinden uyumsuzdur”, yani bitkilerin polenleri aynı türden üyeleri dölleyemez. Yani farklı çeşitler yan yana ve aynı anda çiçek açmadıkça bitki döllenmeden gelişen çekirdeksiz bir meyve üretecektir.

Advertisement

Çıkarıldığında ananas meyvesinin tepesinde küçük kökler bulunur. Toprağa (veya bir saksıya) ekilirse, meyve üreten yeni bir bitki büyüyecektir.

Ek olarak, bitkinin “vantuzları” (ana gövdenin yaprakları arasında büyüyen yan filizler) ve sürgünler (ananas meyvesinin tabanından çıkan küçük bitkiler) yeniden dikildiğinde yeni bitkiler üretebilir.


Leave A Reply