Anchorage Nerededir? Anchorage Tarihi

0

Anchorage hangi ülkededir? Alaska Anchorage şehrinin özellikleri, iklimi, tarihçesi, Amerika Anchorage hakkında bilgi.

anchorageAnchorage; Amerika Birleşik Devletleri’nde, Alaska Eyaleti’nde liman kenti, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Eyaletin güneyinde, Cook Koyu’nun ağzında, Kenai Yarımadası yakınında yer alır.

Advertisement

Yönetim, ticaret, savunma ve ulaşım merkezidir. Kömür, petrol, doğal gaz yatakları, askeri üsler, yıl boyunca buzlanmayan limanı, işlek havaalanıyla Alaska’nın en büyük ve en önemli kentidir. Kara ikliminin egemen olduğu kentte, ısı kışın -37°C’ye düşmesine karşın, yazın 30°C’yi bulur. Yıllık ortalama yağış tutarı (355 mm), kar yağışından (1.524 mm) daha düşüktür. Doğa koşulları, Anchorage’i kış sporları ve av açısından çekici kılar. Kenai Yarımadası ve Matanuska Vadisi’nin tarım, hampetrol, madencilik ticaretinin odak noktası konumundadır. Demiryoluyla güneyde Seward (183 km), kuzeyde Fairbanks’a (756 km) bağlanır. Uluslararası Anchorage Havaalanından ABD, İskandinav ülkeleri ve Japonya’ya düzenli uçuşlar yapılır. Üniversite (1957, psikiyatri enstitüsü, TV, radyo istasyonları gibi, eğitim, sağlık, iletişim kurumları vardır.

Tarih. 1915’te, Alaska Demiryolu’nun yönetim merkezi olarak kuruldu. 1920′ de kent konumu kazandı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD kara ve hava üslerinin kurulması (Richardson Karargâhı, Elmendorf Field Hava Üssü), askeri önemini artırdı. 27 Mart 1964’te meydana gelen depremde 9 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı, maddi zarar 90 milyon doları buldu. Depremden iki yıl sonra yeniden bayındır duruma getirildi, liman genişletildi, havaalanı modernleştirildi.


Leave A Reply