Ancona Nerededir? Ancona Tarihi

0

Ancona hangi ülkededir? Ancona şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İtalya Ancona hakkında bilgi.

anconaAncona; İtalya’nın orta kesiminde kent, Marche Bölgesi ile aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi, liman kentidir.

Advertisement

Adriya Denizi kıyısında, Floransa’nın 201 km doğu-güneydoğusundadır. Önemli bir endüstri (gemi yapımı, metalürji, kimya, mobilya, müzik enstrümanları, besin) ve ulaşım merkezidir.

Tarih. İÖ 390’da, Syracusae Tiranı Büyük Dionysius’un baskısından kaçan Yunanlılar tarafından kuruldu. Yunanlı tüccarların girişimleriyle gelişti. Roma döneminde, İllyria Savaşı’nda deniz üssü olarak kullanıldı (İÖ 178). İÖ 49’da, Rubicon Irmağı’nı geçen Sezar tarafından ele geçirildi. İmparator Traianus, İkinci Moesia ve Dacia seferlerine buradan yola çıktı. Ortaçağda, Got, Lombard, Arap saldırılarına uğradı. 1138-1254 arasında Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu’nun yönetiminde kaldı. Daha sonra, Papalık korumasında yerel bir cumhuriyet konumu kazandı. 1532’de, F. Gonzaga tarafından Papa VII. Clementius adına ele geçirildi. 1797’de Fransız, 1799’da Rus işgaline uğradı. 1816’da Papalık’a geri verildi. Uzun süren Fransız (1832-1839) ve Avusturya (1849-1859) işgallerinin ardından İtalyan Birliği’ne katıldı (1860). Birinci Dünya Savaşı’ nda, Avusturya Donanması tarafından bombalandı. İkinci Dünya Savaşı’nda Polonya birliklerince kurtarıldı (19 Temmuz 1944).

Tarihsel Eserler. Roma İmparatoru Traianus’un, Yunanlı mimar Apollodorus’a yaptırdığı dalgakıran ve zafer takı (İS 115) kalıntıları, Papa II. Clementius’un mimar Luigi Vanvitelli’ye yaptırdığı modern zafer takı ve deniz feneri (18. yüzyıl), Roma-Bizans üslubu St. Cyriacus Katedrali (11.-12. yüzyıllar), belediye binası (13. yüzyıl), ilgi çekici tarihsel eserlerdir.

Advertisement


Leave A Reply