Andre Gide Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Ünlü Fransız yazar, romancı, eleştirmen ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Andre Gide hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Andre GideAndre Gide ( 28 Kasım 1869, Paris – 19 Şubat 1951 Paris), ünlü bir Fransız romancısı ve eleştirmecisidir. Paris’te doğdu. Sert, muhafazakar, dine son derece bağlı bir ailenin çocuğuydu. Paul Gide, Hukuk Fakültesinde profesördü ve Katolikti. Annesi ise Fransa’nın tanınmış protestan ailelerinden birinin kızıydı. Küçük Andre, anne ve babasının birbirine zıt dini inanışları arasında bocalamış, her iki tarafın da etkisi altında kalmıştı.

Andre Gide, düzensiz öğrenimine rağmen, 1890’da Alsacienne Lisesi’nde bakalorya imtihanını başarıyla verdi. İmtihanlar bittikten sonra bir piyano alıp evine kapandı. Chopin’ in sihirli müziği onun yegane ilham kaynağıydı. 1893’te «Les Nourritures Terrestres» (Dünya Nimetleri)’ni yayınladı.

XX. yüzyılın başında Gide dini inançlarına kesin bir yön verememişti. Bir yandan atesistlerin fikirlerini benimserken, bir yandan da Hırıstiyanlığa inanıyordu. Yaşama sevgisi sonsuzdu. Hayatı bir tanrı gibi seviyor, ona tapıyordu. Yazarın bu karışık ruh hali «L’Immoraliste» adındaki eserinde belirli bir şekilde görülür. Gide, bu eserini yayınladıktan sonra bir süre hiçbir şey yazmadı. Onu şöhrete ulaştıran eseri «La Porte Etroıte» (Dar Kapı) adındaki romanıdır.

Andre Gide bundan sonra çeşitli etkiler altında kaldı. 1924’te bir takım aykırı duyguları savunan «Corydon» adındaki eserini yayınladı. Dini çevreler yazarın artık işi adamakıllı azıttığını ileri sürüyorlardı. Andre Gide ya susturulmalı ya da toplumu zehirleyici yayından vazgeçmeliydi. Yazar, bir süre ortadan kaybolup bir kenara çekilmeyi tasarladı. Uzun bir yolculuğa çıktı. Hem yeni bir eser yazmak için kendine malzeme toplayacak, hem de biraz dinlenecekti. «Les Faux Monnayeurs» (Kalpazanlar) adındaki eseri bu yolculuğun mahsulüdür. Andre Gide bu defa da marksizme doğru yöneliyordu. 1932’de komünizmi kabul ettiğini açıkladıysa da bir Rusya yolculuğu sonunda, ne kadar yanılmış olduğunu anladı. Artık komünizmin baş düşmanıydı. 1947’de Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.

Advertisement

Andre Gide çağdaş Fransız edebiyatının en ünlü simalarındandır. Kendi hayatından parçalar alarak yazdığı eserlerde çocukluk günleri ile sonraki hayatı arasındaki geniş uçurumlar açık bir şekilde hissedilir. Kendi eserleri yanında Tagore ve Shakespeare’den yaptığı çeviriler de büyük bir edebi kıymet taşır. «Symphonie Pastorale» (Kır Senfonisi) adlı eseri filme de alınmıştır.

Andre Gide Eserleri

Dar Kapı
Dünya Nimetleri
İmmoralist (Ayrı Yol)
Kalpazanlar
Seçme Yazılar
Denemeler

Advertisement

Leave A Reply