Andrea Chenier Operası Konusu Karakterler Özeti (Umberto Giordano)

0

Andrea Chenier Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Andrea Chenier Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

Andrea Chenier Operası

Andrea Chenier; Dört perdelik operadır.

  • Beste: Umberto Giordano
  • Metin: Luigi İllica.
  • İlk oynanış: 1898 Milano.
  • Türkiye’de ilk oynanış: 1963 Ankara.
  • Başlıca kişiler: Charles Gérard (Bariton), Madeleine de Coigny (Soprano), Kontes de Coigny (Mezzosoprano), Andréa Chénier (Tenor), Roucher (Tenor), Madelon (Mezzosoprano).
  • Konunun geçtiği çağ ve yer: Fransa Devrimi çağında Paris.

Operanın Konusu

Kontes Coigny’nin şatosunda balo hazırlığı yapılmakta, uşak Gérard’ın sözlerinden soylulara karşı büyük nefret beslediği, bu arada Kontes’in kızı Madeleine’e âşık olduğu anlaşılmaktadır. Konuklar görünür, aralarında genç ozan Andrea Chénier de vardır. Andréa kızın ilgisini çekmiş, soylulara karşıt mısralarla ördüğü bir şiir okuması kızın bu eğilimini sarsmamıştır. Balonun sonlarına doğru salon kapısında Gérard belirir; çevresinde birtakım yoksul ve düşkünler vardır, onları “Şimdi de sefalet hazretleri geldi!” diye tanıtır. Kontes Gérard’i kovar, dans müziği sürerken perde iner. Devrim olmuş, uzunca bir süre geçmiştir. Chénier arkadaşı Roucher ile konuşmakta, Robespierre’in bir casusu tarafından izlenmektedir.

Roucher ona dolaşan tehlikeden bahsederek kaçmasını öğütler. Hayır, ozan kendisine sürekli mektuplar yazan bir kızı beklemektedir. Kahveye Gérard girerek casusa aradığı kızı bulup bulamadığını sorar, casus o gece sonucu bildirecektir. Gece olmuş, Chénier’nin beklediği kız gelmiştir. Bu Madeleine’dir, sanatçıya âşıktır. İki genç hemen birbirlerine yakınlaşmıştır. Aralarındaki ikili sürerken Gérard girer, Roucher ozanı korumak ister, sonra Madeleine’i alarak kaçar. Andréa’nın kılıcı Gérard’ın koluna saplanmıştır. Jandarmalar girerken Gérard bağırır: “Andréa sen bizim ölüm listemizdesin, kaç Madeleine’i kurtar!” Gérard, Devrim Kurulu önünde bir konuşma yaparak halkı yardıma çağırırken kendisine ozanın yakalandığı haberlenir. Oturup suçlamasını yazmaya koyulur.

Birden Madeleine görünür, ondan Andréa’yi kurtarmasını dilemektedir. Andréa kurul önüne çıkınca, savunmasını yapar. Fakat ne onun ne de ozanın savunmaları yararlı olmuş, Andréa ölüm cezası’na çarptırılmıştır. St. Lazare cezaevinde giyotinle idam edilecekler sıra beklemektedir. Madeleine para ve mücevher vererek bir gardiyanı kandırmış, başı kesilecek genç bir kadının yerine geçmiştir. Sonsuz aşka inanmış iki sevgili “Ah! Mutlu ölüm…” diyerek giyotine yürürlerken perde iner.

Opera Hakkında

Besteci Giordano, çağın ünlü yazarı Luigi İllica’dan kendisine bir metin yazmasını rica etmiş, yazar ‘Andréa Chénier‘yi vermiştir. Giordano operayı bir yılda tamamlamış 1762 yılında İstanbul’da doğup 1794’te idam edilen ünlü ozanın öyküsünü lirik melodilerle süslemiştir.

Tanınmış bölümler:

“Un di all’azzuro spazio” (Andréa), “Erevate pessente” (Madeleine), “Si, fui soldato e floriosa affrantata” (Andréa), “Come un beli di di Maggio” (Andréa).


Leave A Reply