Andrew Clements Kimdir? Ünlü Çocuk Kitapları Yazarının Hayatı ve Kitapları

0
Advertisement

Andrew Clements kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü çocuk ve genç kitabı yazarının hayatı, kariyeri, başarıları ve kitapları hakkında bilgi.

Andrew Clements

Andrew Clements (29 Mayıs 1949 – 28 Kasım 2019)

Andrew Clements, çoğunlukla çocuk kitaplarıyla saygı duyulan ünlü bir Amerikalı yazardır. En çok çocuklar ve genç yetişkinler için kitap yazmasıyla tanınır. En dikkate değer eserlerinden bazıları Karne Oyunu, Konuşmak Yok ve Bunun Adı Findel’dır.

İlk Yılları

New Jersey’de doğan Andrew 6. sınıfa kadar orada yaşadı ve sonra Ilinois’e taşındı. Herkesin okumayı sevdiği bir ailede büyüdü. Yazları göl kenarındaki bir kulübede misafirlerin, telefonların, televizyonun olmadığı bir kulübede geçirdiler. Her zaman düşündü, çevresini gözlemledi ve aklında hikayeler anlattı. Son sınıfta İngilizce öğretmeni tarafından çok beğenilen bir şiir yazdı. Bu onun yazma yeteneklerini fark etmesini sağladı, ancak yazmak onun için yapılması zor bir işti ve hala öyle olduğunu itiraf ediyor.

Andrew Clements

Erken kariyer

Andrew, Öğretmenlik alanında yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra Chicago’daki devlet okullarında öğretmenlik yapmaya başladı. Sonra durgunluk zamanı geldi, birkaç kez kovuldu ve öğretmenliğin gerçekten zevk aldığı bir kariyer olmadığını fark etmeye başladı. Şansını şarkı söyleme ve söz yazarlığı konusunda denemek için New York City’ye taşındı ve nihayetinde ilk yayıncılık işinde çalışmaya başladı. Avrupa’dan ithal edilen çocuk kitaplarıyla ilgilendi. Orada satış müdürü ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı ve kendi resimli kitaplarını yayınlamaya devam etti.

Advertisement

Kariyer Özeti

Andrew, 1990’da Bunun Adı Findel’ı yazmaya başladı, bu nihayet 1996’da yayınlandı ve sektörde anında başarı kazandı. Bundan sonra, tam zamanlı bir yazar olmaya karar verdi ve bugüne kadar genç okuyucular için çok sayıda kitap, ortaokul romanları ve resimli kitaplar yazdı. Ayrıca, farklı kitaplardan bir dizi kitabın tercümesine de yardımcı oldu.

Andrew Clements

Kişisel Hayatı

Andrew, öğretmenliğin ilk yılından ölümüne kadar Rebecca ile evli kalmıştır. Çiftin John, Nathaniel, George ve Charles adında, bazen bazı yazılarına bile yansıyan 4 oğlu vardır. Andrew Clements, çocuklar ve genç yetişkinler arasında saygı duyulan bir yazardır. Edgar Allan Poe Ödülü, Young Hoosier Kitap Ödülü, Amerikan Kütüphane Derneği Schneider Aile Kitap Ödülü ve California Genç Okurlar Madalyası gibi önemli edebi eserleriyle birçok ödül ve adaylık kazandı.

Andrew Clements, 28 Kasım 2019 tarihinde hayatını kaybetti.


Leave A Reply