Andrew Jackson Kimdir? (Kısaca)

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinin 7. başkanı olan Andrew Jackson hayatı hakkında kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Andrew JacksonAmerika Birleşik Devletleri’nin 7. başkanı, Amerikalılar’ın milli kahramanlarından biridir. İrlanda’dan gelip Amerika’ya yerleşmiş fakir bir ailenin oğlu idi. Andrew doğmadan babası ölmüştü, 14 yaşındayken ağabeyleri savaşta, annesi de yaralılara bakmaktan hasta düşüp ölünce, Andrew kimsesiz kaldı. Kendi gayretiyle hukuk fakültesinde okudu, bir ara avukatlık ettikten sonra Tennessee’ye savcı oldu. 1797’de oradan Senato’ya üye seçildi.

Jackson, İngilizler’e karşı savaşa çok küçük yaşta başlamış, yer yer çarpışmalara karışmıştı. 1802’de Tennessee eyaleti milis kuvvetlerinin başına getirildi. 1812’de, ayaklanan Kızılderilileri bozguna uğrattı, general oldu, New Orleans’ta İngilizler’e karşı çarpışan Amerikan ordusunun komutanlığı kendisine verildi. Bu savaşlarda kazandığı büyük zaferlerle milli kahraman mertebesine erişti.

Andrew Jackson 1828’de Amerikan başkanı seçilmiş, 1832’de yeniden seçimi kazanarak iki devre başkanlık etmiştir. Halk arasından yetişmiş olduğu için demokrasiyi çok iyi kavramıştı. Başkanlığı sırasında Amerikan demokrasisinin en önemli ilkelerini kurmuştur; ayrıca, dirayetli siyasetiyle, devletin mali durumunu düzeltmiştir.

Advertisement

Leave A Reply