Anestezi Uzmanı Ne İş Yapar? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Anestezi Uzmanı nedir? Anestezi Uzmanı ne iş yapar, nerelerde çalışır, Anestezi Uzmanlığı mesleğinin özellikleri hakkında bilgi.

anestezi-uzmaniAnestezi Uzmanı

Bir operatöre asistanlık yapan uzman hekimler ekibinde, anestezi uzmanının çok önemli bir rolü vardır. O, hastanın ameliyata dayanabilmesi için, ağrı duyumunu yok eder.

Ameliyatı yapan doktorlar ekibinde, anestezi ve reanimasyon uzmanının yeri çok büyük bir önem kazanmıştır. Zira bugün bütün ameliyatlar anestezi altında yapılır. Ameliyat edilecek hasta, sıkı bir muayeneden geçirilip tahlil sonuçları alındıktan sonra, anestezi uzmanı, uygulanacak anestezi usulüne karar verir. Bu, genel anestezi (hastanın bilincin tamamen yok edilmesi) veya bölgesel anestezi (vücudun belirli bir bölgesinde duyguların körletilmesi) olabilir. Ameliyat sırasında anestezi uzmanı, hastayı, damardan yaptığı bir iğneyle ya da bir solunum maskesi altında uyutucu gaz koklatarak duyumsuz veya bilinçsiz hâle getirir. Sonra bir modern elektronik cihazla, hastanın kan dolaşımını, solunumunu, sinir akımını dikkatle kontrol eder ve en ufak bir tehlike hâlinde işe karışır. Ameliyat sona erince, hastayı büyük bir dikkatle ayı Itır.


Leave A Reply