Anevrizma Nedir? Anevrizma Nedenleri Belirtileri Çeşitleri Teşhis ve Tedavisi

0
Advertisement

Anevrizma nedir, nedenleri nelerdir? Anevrizma nerelerde bulunur, çeşitleri ve belirtileri nelerdir? Anevrizma teşhis ve tedavisi.

Anevrizma

Bir arterin duvarı zayıfladığında ve anormal derecede büyük bir çıkıntıya neden olduğunda bir anevrizma meydana gelir. Bu çıkıntı yırtılabilir ve iç kanamaya neden olabilir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde bir anevrizma meydana gelebilse de, bunlar en yaygın olanı:

 • beyin
 • aort
 • bacaklar
 • dalak

anevrizma

Anevrizmaya ne sebep olur?

Bir anevrizmanın kesin nedeni belirsiz olsa da, belirli faktörler duruma katkıda bulunur.

Örneğin, arterlerdeki hasarlı doku rol oynayabilir. Arterler, yağ birikintileri gibi tıkanmalardan zarar görebilir. Bu birikintiler, kanı yağ birikiminden geçirmek için kalbin gereğinden fazla çalışmasını tetikleyebilir. Bu stres, artan basınç nedeniyle arterlere zarar verebilir.

Aterosklerotik hastalık

Aterosklerotik hastalık da bir anevrizmaya yol açabilir. Aterosklerotik hastalığı olan kişilerin arterlerinde bir tür plak birikimi vardır. Plak, arterlere zarar veren ve kanın serbestçe akmasını engelleyen sert bir maddedir.

Advertisement
Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon da anevrizmaya neden olabilir. Kan damarlarınızdan geçerken kanınızın kuvveti, arter duvarlarınıza ne kadar basınç uyguladığıyla ölçülür. Basınç normal bir oranın üzerine çıkarsa, kan damarlarını genişletebilir veya zayıflatabilir.

Bir yetişkin için kan basıncı 120/80 mm Hg veya milimetre cıva veya altında normal kabul edilir.

Önemli ölçüde daha yüksek bir kan basıncı, kalp, kan damarı ve dolaşım sorunları riskini artırabilir. Normalden yüksek tansiyon, sizi mutlaka anevrizma riski altına sokmaz.

Farklı anevrizma türleri var mı?

Vücudunuzun herhangi bir yerinde bir anevrizma meydana gelebilir, ancak bunlar anevrizmaların en yaygın yerleridir:

Aort

Aort, vücuttaki en büyük kan damarıdır. Kalbin sol ventrikülünden başlar ve her iki bacağına bölündüğü karından aşağı doğru ilerler. Aort, arteriyel anevrizmalar için yaygın bir bölgedir.

Göğüs boşluğundaki anevrizmalara torasik aort anevrizmaları denir.

Advertisement

Abdominal aort anevrizmaları en sık görülen tiptir. Nadir durumlarda, hem göğüs hem de karın, arteriyel hasardan etkilenebilir.

Beyin

Beyindeki anevrizmalar her boyutta olabilir. Bunlar genellikle beynin derinliklerinde bulunan kan damarlarında oluşur. Ayrıca herhangi bir belirti göstermeyebilirler. Bir anevrizmanız olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Bu tür beyin anevrizmaları, insanların yüzde 3’ü kadarında kanamaya neden olabilir.

Diğer alanlar

Ayrıca dizinizin arkasındaki arterde, dalağınızda veya bağırsaklarınızda bir anevrizma olabilir.

beyin anevrizmasi

Hangi semptomları aramalıyım?

Bir anevrizmanın semptomları her tip ve konuma göre değişir. Vücutta veya beyinde meydana gelen anevrizmaların genellikle yırtılıncaya kadar belirti veya semptom göstermediğini bilmek önemlidir.

Vücut yüzeyinin yakınında meydana gelen anevrizmalar, şişlik ve ağrı belirtileri gösterebilir. Büyük bir kitle de gelişebilir. Vücudun herhangi bir yerinde yırtılmış anevrizmaların semptomları şunları içerebilir:

 • kanama
 • artan kalp atış hızı
 • Ağrı
 • baş dönmesi

Acil bakım almazsanız, anevrizmalardan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar ölüme neden olabilir.

Kim anevrizma riski altındadır?

Sizi etkileyebilecek anevrizma türü, belirli risk faktörlerine bağlıdır. Erkeklerin kadınlara göre anevrizma olasılığı daha yüksektir. 60 yaşın üzerindeki insanlar da daha yüksek risk altındadır. Diğer faktörler şunları içerebilir:

 • Yağ ve kolesterol açısından zengin bir diyet
 • kalp hastalığı ve kalp krizi dahil olmak üzere ailede kalp rahatsızlığı öyküsü
 • sigara içmek
 • obezite
 • dalak anevrizması riskinizi artırabilecek hamilelik

Anevrizma nasıl teşhis edilir?

Arteriyel hasarı bulmak için kullanılan teşhis araçları genellikle problemin konumuna bağlıdır. Doktorunuz sizi kardiyotorasik veya vasküler cerrah gibi bir uzmana yönlendirebilir.

BT taramaları ve ultrason yöntemleri, kan damarı düzensizliklerini teşhis etmek veya bulmak için kullanılan yaygın araçlardır. BT taramaları, vücudunuzun içini incelemek için X ışınlarını kullanır. Bu, doktorunuzun kan damarlarının durumunu ve ayrıca kan damarlarının içinde olabilecek tıkanıklıkları, şişkinlikleri ve zayıf noktaları görmesini sağlar.

anevrizma türleri

anevrizma türleri

Anevrizmanın tedavileri nelerdir?

Tedavi tipik olarak anevrizmanın yeri ve türüne bağlıdır.

Advertisement

Örneğin, göğsünüzde ve karnınızda bir damarın zayıf bir bölgesi, endovasküler stent greft adı verilen bir tür ameliyat gerektirebilir. Bu minimal invaziv prosedür, hasarlı kan damarlarının onarılmasını ve güçlendirilmesini içerdiği için geleneksel açık cerrahiye tercih edilebilir. Prosedür ayrıca enfeksiyon, yara izi ve diğer problemlerin olasılığını azaltır.

Diğer tedaviler, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü tedavi eden ilaçları içerebilir. Kan basıncını düşürmek için belirli beta-bloker türleri de verilebilir. Kan basıncınızı düşürmek, anevrizmanızın yırtılmasını önleyebilir.

Anevrizmayı önlemenin herhangi bir yolu var mı?

Bol meyve, tam tahıl ve sebze içeren sağlıklı bir diyet, anevrizmanın oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Doymuş yağ ve kolesterol oranı düşük olan et ve kümes hayvanları da protein için iyi seçeneklerdir. Az yağlı süt ürünleri de faydalıdır.

Düzenli egzersiz, özellikle kardiyo, sağlıklı kan dolaşımını ve kalp, arterler ve diğer kan damarlarından kan akışını teşvik edebilir.

Tütün ürünleri içiyorsanız, şimdi bırakma zamanı. Tütünü ortadan kaldırmak, anevrizma riskinizi azaltabilir.

Yıllık kontroller için de doktorunuza görünmelisiniz.


Leave A Reply