Anglesey Adası Nerededir? Anglesey Tarihi

0
Advertisement

Anglesey Adası nerededir? Büyük Britanya Galler Anglesey Adası özellikleri, iklimi, konumu, tarihi hakkında bilgi.

anglesey-adasiAnglesey Adası; Büyük Britanya’da, Kuzeybatı Galler’de adadır. Yüzölçümü 715 km2, merkezi Beaumaris.

Galler’in Gwyneed Yönetim Birimi’ne bağlıdır. Anakara’dan Menai Boğazı ile ayrılan ada, kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan otlaklar ve bataklıklarla kaplı engebeli bir yapıdadır. Ancak, yükselti hiçbir yerde 152 m’yi (kuzeyde Parys Tepesi) aşmaz. Ekonomi, verimli otlaklarda yapılan hayvanlık (koyun, sığır); tarım (buğday, arpa, yulaf) ve balıkçılığa dayanır. Geçmişte, önemli bir dışsatım ürünü olan bakır, yatakların tükenmeye yüz tutması sonucu önemini yitirirken son yıllarda turizme ağırlık verilmektedir.

Tarih. İÖ 100’lerde Keltler tarafından kolonileştirilen ada, daha sonra “Druid” rahiplerinin dinsel merkezi durumuna geldi. İS 61’de, Romalı komutan Suetonius Paulinus tarafından ele geçirildi ve Mona adıyla anılmaya başladı. Druid rahiplerinin tüm dinsel yapıları ve mezarları yıkıldı. 7.-13. yüzyıllar arasında, Kuzey Galler Prensliği’nin egemenliğinde kaldı. 1282’de, İngiliz Kralı I. Edward’in eline geçti.

Tarihsel Eserler. Neolitik Çağa ait dolmenler, İngiliz Kralı I. Edward‘in yaptırdığı Beaumaris Şatosu (1295) kalıntıları, Penmon Manastırı (6. yüzyıl) kalıntıları ilgi çekici tarihsel eserlerdir.

Advertisement

Leave A Reply