Anglo Norman Adaları Hakkında Bilgi

0

Guernsey ve Jersey en büyük adaları olan Manş Denizinde yer alan Anglo Norman Adaları hakkında bilgiler


Anglo Norman AdalarıAnglo Norman Adaları,
Manş Denizi’nde adalar topluluğu, Büyük Britanya toprağı. Yüzölçümü 195 km2. Güney Manş’ta, Fransa kıyılarının 48 km açığındadır. Bağlı toprak konumuna karşın, Birleşik Krallık sınırları içinde yer almaz.

Dört büyük (Jersey, Guernsey, Alderney, Sark), beş küçük (Brecquhou, Herm, Jethou, Lihou) adayı içerir. Büyük Britanya’ya en yakın ada 100 km uzaklıktaki Alderney, Fransa kıyısının yalnızca 14 km açığındadır. Jersey ve Guernsey yönetim birimlerine ayrılan adalar içişlerinde özerk olup kendi yasama ve yürütme organları vardır. İngiltere Adası’na göre daha yumuşak bir iklime (yıllık ortalama sıcaklık 11.5° C, temmuz ve ağustosta 21°C, yağış tutan 860 mm), sahip olduklarından ve doğal güzelliklerinden dolayı, önemli birer turizm merkezidirler. Hayvan yetiştiriciliği (ünlü Jersey ve Guernsey cinsi süt inekleri), tarım (sebze, meyve, çiçek dışsatımı), öteki önemli ekonomik etkinliklerdir.

Nüfusun büyük çoğunluğunu, Breton kökenli Normanlar, geri kalanını İngilizler oluşturur. Resmi dil, Fransızca ve İngilizcedir. Ancak, Jersey, Guernsey ve Sark Adaları’nın bazı yörelerinde Normanca-Fransızca karışımı bir lehçe konuşulur.

Tarih. Anıtlar ve menhirler, adalarda yerleşimin tarih öncesi çağlara uzandığını ortaya koymaktadır. 933’te, Normandiya’nın bir parçası durumuna geldi. 1066’da, Normandiya dükü Fatih William’ın I. William unvanıyla İngiltere Kralı tacı giymesiyle İngiliz Krallığı’na bağlandı. 1254’te, İngiliz Krallığı ile birleşti.

13. yüzyıl başlarında Normandiya’nın Fransa’nın eline geçmesine karşın, İngiliz yönetimi süre geldi. İngiliz egemenliği, Bretigny (Brötanya) Barışı (1360) ile, Fransa tarafından resmen tanındı. 18. yüzyılda, çeşitli Fransız saldırıları sonuçsuz kaldı. İkinci Dünya Savaşı’nda, Alman işgaline (Haziran 1940-Mayıs 1945) uğradı. Jersey Yönetim Birimi’ne bağlı Ecrehou ve Les Minguiers adacıkları üzerinde hak öne süren Fransa’nın, Uluslararası Adalet Divanı’na yaptığı başvuru (1953), adaların, Büyük Britanya’ya ait olduğu kararıyla sonuçlandı.


Leave A Reply