Anjin Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Anjin nedir? Solunum yolalrındaki enfeksyon ile ortaya çıkan bir yutak hastalığı olan Anjin nasıl bir hastalıktır, belirtileri, tedavisi.

Anjin; solunum yollarının şişmesine, boğaz yanması ve göğüs ağrısına neden olan enfeksiyon kökenli yutak hastalığıdır.

Nefes alamama ve boğulma duygusuna yol açar. Bu terim halk arasında genellikle bademciklerde görülen çeşitli iltihaplanmalar için kullanılır. Tıp dilinde ise anjin, göğsün sol yanında beliren ağrıyı tanımlamak için kullanılır. Anjinler nedenlerine ve belirtilerine göre iki gruba ayrılır. Boğazda görülen anjinlere soğuk algınlığı ve tahriş neden olur. Virüs kökenli kırmızı anjine sonbahar ve ilkbahar aylarında çok rastlanır.

Anjin Hastalığı Nedir

Soğuk algınlığıyla birlikte görülür. Nezleyi izleyen yutak iltihaplanmalarında boğaz mukozası ve bademcikler şişer. Parlak, kırmızı ve yer yer kuru olan boğaz mukozasında, sümüksü maddelerle lapamsı salgılar oluşur. Kırmızı anjin ateş yükselmesi, titreme, baş ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık belirtileriyle başlar. Yutkunma zorlaşır, burun tıkanır ve nefes kötü kokar. Boğaz ağrır ve yutkunma sırasında yanar. Ateşin yükselmesi sırasında vücutta ağrılar belirir, idrar azalır. Hastalığın iyileşmesi için ilk günlerde boğaz sıcak tutulur; sıcak ve sulu besinler alınır. Aspirinli gargara yapılır. Etkili tedavisi antibiyotiklerle sağlanır.

Beyaz anjin de mikrop kökenlidir.

Streptokok denilen bakterilerin neden olduğu hastalıkta bademcikler çok büyür. Boğazda iltihaplanma yerlerinde beyaz lekeler ya da kirli beyaz renkte salgı birikmeleri olur. Tedavide antibiyotik kullanılır. Beyaz anjine yakalanmış kimi hastalarda boğaz iltihaplanmasından 1-3 hafta sonra akut ateşli romatizma ve nefrit gibi ağır hastalıklar oluşabilir. Bu nedenle beyaz anjinde ASO ve idrar tahlili yaptırılmalıdır. Vincent anjininde bademcik üzerinde bir yara oluşur. Bedensel direnci azalmış kişilerde, anganülositoz hastalığında görülen boğaz ülserinin yol açtığı bir anjindir.

Advertisement

Tanısı kolay olan Vincent anjininin tedavisinde penisilin ve sülfamitler etkili olur. İkinci grupta yer alan göğüs anjini göğsün sol yanında beliren ve kalbi besleyen konorer damarların büzülüp daralmasıyla oluşan göğüs ağrısıdır (angina pektoris). Göğüs anjini genellikle kalp ya da aorttaki organik lezyondan ya da damar örgüsünün bozukluğundan kaynaklanır. Hasta kalp sıkıntısı ve ağrı duyar. 3-5 dakika süren ağrı, çeneye ve sol kola yayılır. Yayılma ayrıca sağ kol ve mideye de olabilir.Anjin Hastalığı

Yemekten sonraki yürüyüş zamanlarında (prandial anjin) ve soğukta (termal anjin) ağrılar daha sık ve çabuk ortaya çıkar. Heyecanlanma ve sigara içme durumlarında da ağrı görülebilir (emosyonel anjin ve tütün anjini). Ayrıca ağrıların dinlenme sırasında ya da uyurken ortaya çıktığı anjin türleri de vardır. Hastalık eforlu elektokardiyogramla daha kesin olarak tanılanır. Tehlikeli bir hastalık olan göğüs anjininin tedavisinde nitritler (amil-nitrat), beta blokerler ve kalsiyum antogonistleri kullanılır. Yoğun tedaviye yanıt vermeyen hastalarda balonlu kateterle kalp darlığını aşma (anjiyoplasti) ya da köprü by-pass ameliyatı gerekebilir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply