Ankara Çankaya Atatürk Müzesi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ankara’da Çankaya Köşkü’nün bahçesinde yer alan geçmişte Atatürk’ün ikamet ettiği Atatürk Müzesi ile ilgili bilgi.

Ankara Çankaya Atatürk Müzesi
Ankara Çankaya Atatürk Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanlarının konut olarak kullandıkları Ankara’daki Çankaya Köşkü’ nün bahçesinde bulunan müzedir.

Ankara’nın Çankaya bağlarında yer alan köşk, Ankaralılar tarafından “Ordu Köşkü” adıyla Milli Müdafaa Vekâleti’ne bağışlandı, sonra da Atatürk’e verildi. Atatürk’ün 1921-1932 yılları arasında oturduğu köşk, 1950’den sonra müze olarak halka açıldı. Başlangıçta küçük bir bağ evi olan yapıya, Mimar Vedat Tek ekler yaptı ve ilk Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak kullanıldı. Zamanla bu köşk yeterli olmayınca 1932’de yeni köşk yaptırıldı (Pembe Köşk).

Atatürk Müzesi olan eski köşke camekanlı bir giriş kapısından geçilir. Hol olan yeri, önceleri Atatürk bilardo salonu olarak kullanıldı. Holün solunda elçi ve yabancı konukları kabul salonu bulunur. Sağda yeşil salon denilen konuk kabul salonu yer alır. Buradaki vitrinlerde Atatürk’e verilen nişan ve madalyalar ve kullandığı eşya sergilenir.

Duvarlarda yağlı boya tablolar ve kılıçlar vardır. Yeşil salonun yanında büfeleri, vitrini ve büyük yemek masasıyla yemek salonu yer alır. Üst katta salon ve kitaplık vardır. Atatürk’ün çalıştığı kitaplıkta yüzlerce cilt Türkçe ve yabancı dilde kitap bulunur. Kitaplığın hemen bitişiğinde ise Atatürk’ün, Büyük Nutuk’u üç ayda yazdığı çalışma odası yer alır. Yatak odasında çini şömine, ceviz karyola, koltuk ve masa vardır.

Advertisement

Leave A Reply