Ankara Etnografya Müzesi

0

Yurdumuzun en önemli müzelerinden biridir. Önce devlet müzesi, sonra Halk Müzesi, Milli Müze ve Hars (Kültür) Müzesi diye anılan müzeye en sonunda Etnografya Müzesi adı verilmiştir.

Bina 1925’te mimar İsmet Hikmet Bey’in planına göre Maliye Bakanlığınca yaptırılmıştır. 10 salonu vardır. Bunlarda Anadolu halkının giyim eşyası, kilimleri, işlemeler, bohçalar, çadırlar, çadır süsleri, Türk dokumaları, her türlü yazı ve yazmalar, Köktürk ve Uygur alfabeleriyle yazılmış eserleri, halk temsillerine 8karagöz, ortaoyunu) ait fügürler, kıyafetler, silahlar, tarikatlarla ilgili aletler, Selçuklu devri mimarlığının ahşap kısmı, ağaç işlemeleri, kapılar, ev eşyası v.s ile olduğu gibi muhafaza edilen bir misafir odası bulunmaktadır. Sonradan, arkeoloji kazılarında elde edilen Hitit devrinin ve ya daha eski devirlerin eserleri de bu müze de toplanmıştır. Müzedeki eser sayısı yirmi bini geçmiş durumdadır.

Advertisement

Müzenin önünde, İtalyan sanatçısı Canonica tarafından yapılmış at üstünde sefer kıyafetinde pelerinli bir Atatürk heykeli vardır. İç avluda ise üstü beyaz mermerle kaplı bir katafalkta şu yazıt bulunur : ” Burası 10-XI-1938 de sonsuzluğa ulaşan Atatürk’ün 21-XI-1938’den 10-XI-1953’e kadar yattığı yerdir”


Leave A Reply