Ankara Kedisinin Özellikleri

0

Ankara kedisinin özellikleri nelerdir? Ankara kedisi nasıl bir hayvandır be gibi özellikleri vardır? Ankara kedisi hakkında kısaca bilgiler.

Ankara Kedisinin Özellikleri

Ankara kedisi, uzun, yumuşak ve kabarık tüylü evcil kedi soyudur. Uzun tüylü kedilerin atalarından olan Ankara kedisi genellikle İran kedisiyle karıştırılır; örneğin ABD’de, bütün uzun, beyaz tüylü kediler ayrım yapmaksızın İran kedisi diye anılır.
Ankara Kedisi

Advertisement

Genellikle orta büyüklükte olan Ankara kedisinin kafası yuvarlak, burnu küçük, kulakları uzun, ağzı ve tabanları pembe renkte, kuyruğu uzunca ve çok tüylüdür. İri ve badem biçimindeki gözleri mavi, sarı, yeşil ya da bakır rengindedir. Çok ince, yumuşak ve ipek görünümünde olan lekesiz beyaz tüyleri boynunda kabarık bir yaka oluşturur. Mavi gözlüleri genellikle sağırdır; bazılarının da bir gözü mavi, bir gözü sarı olur.

Uzun tüylü kedilerin kısa tüylü kediler kadar canlı ve hareketli olmadığına inanılırsa da, Ankara kedileri oldukça hareketli, oyuncu, duygusal ve gerektiğinde kendini savunmayı bilen kedilerdir.


Leave A Reply