Ankara Nasıl Başkent Oldu?

0

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti neden Ankara olarak seçildi? Ankara’nın başkent olmasının önemi ve nedenleri hakkında bilgi.

Ankara Nasıl Başkent Oldu?

27 Aralık 1919’da Temsil Heyetinin Ankara’ya gelmesi ile bu şehir, Millî Mücadelenin yönetildiği bir merkez hâline gelmiştir. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin Ankara’da açılmasıyla Yeni Türk Devleti’nln temelleri atıldı. Kurtuluş Savaşı buradan yönetildi. Böylece Ankara, fiilen başkent durumuna geldi. Lozan Barış Antlaşması‘nın imzalanmasından sonra, İtilâf Devletleri’nin askerleri İstanbul’dan çekildiler. İstanbul’un işgalden kurtulması ile yeni devletin başkentinin neresi olacağı tartışılmaya başlandı. Bazı kişiler istanbul’un başkent yapılmasını istiyordu. Ancak meclisin Ankara’da açılması, buraya fiilen hükümet merkezi olma niteliği kazandırmıştı. Ayrıca Ankara, Türkiye’nin merkezinde, askeri ve coğrafi özellikleriyle başkent olabilecek konumdaydı.

İsmet Paşa (İnönü), bir kanun teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sundu. “Türkiye Devleti’nin başkenti Ankara’dır.” şeklindeki bir maddelik kanun teklifi kabul edildi (13 Ekim 1923). Kanunun yürürlüğe girmesiyle, Ankara başkent oldu.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?