Ankara Tavşanı Hakkında Bilgi

0

Ankara Tavşanı hakkında bilgi. Başkent Ankara’mızın yerel ve kendine özgü evcil canlılarından birisi olan Ankara Tavşanı hakkında bilgi.

Ankara Tavşanı Hakkında Bilgi

Ankara tavşanı, uzun, parlak ve ipek yumuşaklığındaki tüyleri için beslenen evcil tavşan soyudur. Anayurdu bilinmemekle birlikte Anadolu’dan dünyaya yayılmış olan Ankara tavşanının en belirgin özelliği kulaklarının püsküllü olmasıdır.
Ankara Tavşanı
Alnı ve yanakları da uzun tüylerle kaplı olduğundan başı yuvarlak ve basık görünür. Tüy rengi genellikle beyazdır; gri, mavi ve boz tüylü olanlarına da rastlanır. Yünle karıştırılarak kumaş yapımında kullanılan değerli tüyleri yolma ya da kırkma yöntemiyle elde edilir. Kırkılmış tüylerin 1. kalitesi 5-7 cm, 2. kalitesi 3,5-5 cm uzunluğundadır. Yolunarak elde edilen tüylerin süper kalitesi 8 cm, 1. kalitesi 7,5 cm, 2. kalitesi ise 5-7,5 cm uzunluğunda olur.

Advertisement

Tüy kalitesini artırmak için tavşanlar fırçayla taranarak tımar edilir ve genellikle yılda 4 kez tüy alınır; en yüksek tüy verimi şubat-eylül ayları arasındadır. En değerli tüyler uzun, ince ve alaca olmayanlardır. Tüy kalınlığı dipten uca doğru artar ve ince kıllar kalın kıllardan daha dayanıklı olur.


Leave A Reply