Ankara’nın Başkent Oluşu (Resimlerle Anlatımı), Ankara Neden Başkent Seçildi?

21
Advertisement

Ankara ne zaman ve nasıl başkent olmuştur? Ankara’nın Başkent Oluşu ile ilgili resimler, başkent seçilmesinin nedenleri.

Ankara'nın Başkent Oluşu

Ankara’nın Başkent Oluşu

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 mayıs 1919’da, Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basarak Milli Mücadele’ye başlamıştı. Erzurum, Sivas kongrelerinden sonra, Kırşehir yolu ile, 27 aralık 1919’da Ankara’ya geldi. Günlerden cumartesiydi. Ankara ve çevresinin halkı, Mustafa Kemal’i ve beraberindekileri, yollara dökülerek, sevinç gözyaşları içinde karşıladı. Önce Vilayet Konağı’na inen Mustafa Kemal, Ankara Ziraat Okulu’nda kendisine ayrılan daireye yerleşti.

Ankara'nın Başkent Oluşu

Ankara o günden sonra bir daha eskisi gibi olmadı. Milli Mücadele’nin, hürriyet ve bağımsızlığa kavuşma savaşının merkezi haline geldi. Ankara, Birinci Büyük Millet Meclisi’nin toplanmasından Cumhuriyet’in ilanına kadar geçen süre içinde sayısız olaylara sahne oldu, 13 Ekim 1923‘te başkent olarak kabul edildi.

Ankara'nın Başkent Oluşu

Advertisement

Başkent Olarak Neden Ankara Seçildi?

Ankara coğrafi özelliklerinin yanı sıra, diğer yörelerimize göre merkezi konumda olması nedeniyle başkent olarak seçilmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın idare merkezi de olan Ankara’da 23 Nisan 1920’de TBMM açılmıştı. Mecliste başkentin İstanbul olarak kalacağı ya da Ankara’nın başkent olacağı yönünde çeşitli fikirler ortaya sürülmüştür. Ancak İsmet Paşa’nın sunduğu tek maddelik bir önerge ile Ankara başkent olarak seçilmiştir.

Ankara Başkent Oluşu

Ankara’nın başkent olmasının altında yatan 6 önemli neden bulunuyor. Bunlar;

1- Ankara’da doğal olarak meydana gelen Kuva-yı Milliye ruhunun Milli Mücadele’yi ateşleyen ve şekillendiren bir güç olması ve bunun Ankara’yı Milli Mücadele’de bir sembol haline getirmesi.

2- Ankara’nın jeopolitik, stratejik ve coğrafi konumunun uygun olması, Anadolu’nun tam ortasında yer alması ve bu yönüyle güvenli olması, etrafının dağlarla çevrili olmasının İşgal edilmesini zorlaştırması.

Ankara'nın Başkent Oluşu

3- Ankara’nın, Anadolu’nun tam kalbinde olmasının yanında Batı Cephesi’ne de yakın olması. Batı Anadolu’dan ve İstanbul’dan gelen demir yollarının Ankara’ya kadar ulaşması, Bundan dolayı ulaşım ve haberleşme imkânının daha kolay olması.

Advertisement

4- Ankara’nın daha önceden işgale uğramamış olması.

Başkent Ankara

5- Ankara’nın İstanbul’a yakın olması. Bu sayede İstanbul’daki gelişmeleri daha yakından takip etme imkânına sahip olması.

Ankara'nın Başkent Oluşu

6- Son zamanlarda bilhassa halk arasında İstanbul’un siyasal ve toplumsal çevresine karşı duyulan güvensizliğin iyiden iyiye artmış olması.


21 yorum

  1. lütfen daha uzun bişeyler 🙂
    teşekkür………………………………………………………………:)

  2. İstanbullulara iyi bi cevap oldu teşekürler sayın site çünkü bazı İstanbullular hala bu konuyu tartisıyo

    • Tüm devletler Asya’yı Avrupa’ya bağladığı için İstanbul’u istiyorlardı.Zaten ATATÜRK’te hem bunun için hem de tüm Türkiye’ye yakın olsun düşüncesiyle Ankara’yı başkent yapmıştır.Yani İstanbul başkent seçilecek en son yer olurdu sanırsam…

Leave A Reply