Anna Pavlova Kimdir?

0

Anna Pavlova kimdir ve ne yapmıştır? Anna Pavlova hayatı, biyografisi, dans ve bale kariyeri hakkında bilgi.

Advertisement

Anna Pavlova

Anna Pavlova; (d. 12 Şubat 1881, Petersburg, Rus Çarlığı – ö. 23 Ocak 1931, Lahey, Hollanda), Rus balerindir. Zamanının en ünlü dansçısı olmuş, 1913’te Çarlık Balesi’nden ayrıldıktan sonra kendi topluluğuyla bütün dünyayı dolaşmıştır.

1891’de Petersburg’da Mariinski Tiyatrosu’ndaki (bugün Kirov Devlet Opera ve Bale Akademik Tiyatrosu) Çarlık Bale Okulu’na kabul edildi. 1899’da Çarlık Balesi’ne geçti ve 1906’da başbalerin oldu. 1907’de birkaç dansçı ile birlikte Riga, Stockholm, Kopenhag, Berlin ve Prag turnesine çıktı. Başarısı ertesi yıl yeni bir turneye yol açtı. 1909’da Diaghilev, Paris’te Rus Balesi’nin tarihsel önem taşıyan bir gösteri sezonunu açtı. Pavlova bu toplulukla kısa bir süre Paris’te, ardından da Londra’da sahneye çıktı, ama hiçbir zaman Rus Balesi’ne katılmadı ve ömrünü klasik balenin güzelliğini bütün dünyaya tanıtmakla geçirdi. Daha 1910’da, Mariinski Tiyatrosu’ndan izinli olduğu sırada New York ve Londra’da Mikhail Mordkin ile dans etti.

1913’te Çarlık Balesi’nden ayrıldıktan sonra, çeşitli eşlerle (örn. Laurent Novikoff ve Pierre Vladimiroff) ve topluluklarla dans ederek geri kalan yıllarında bir misyoner gibi durmadan dolaştı; sayısız insanın bale sanatıyla tanışmasını sağladı. Onu seyredenlerin anılarında Pavlova’nın dansı disiplinli zarafetin, şiirsel hareketin ve insan bedeninde somutlaşmış büyünün ifadesi olarak kaldı.

Pavlova’nın 1914’te başlayan bağımsız turneleri onu dünyanın uzak köşelerine kadar ulaştırdı. Bu turneleri eşi Victor Dandré yönetiyordu. Topluluğunun repertuvarı büyük ölçüde gelenekseldi. Don Quixote (Don Kişot), La Fille mal gardée (Şımarık Kız), The Fairy Doll (Peri Bebek) gibi başarılı Mariinski gösterilerinden, Pavlova’nın üstün yorumcusu olduğu Giselle’den parçalar, uyarlamalar sahneliyorlardı. En ünlü gösterileri ise, Pavlova’nın eşsiz bir büyüleyicilik kattığı küçük solo dizilerinden oluşuyordu. Bunlardan The Dragonfly (Kızböceği), Califörnian Poppy (California Gelinciği), Gavotte ve Christmas (Noel) ile tek koreografi çalışması olan Autumn Leaves (1918; Sonbahar Yaprakları) izleyicilerinin en çok beğendiği gösterilerdi.

Advertisement

Pavlova etnik danslara olan tutkusunu programlarına da yansıttı. Topluluğu Polonya, Macaristan, Rus ve Meksika danslarını yorumladı. Hindistan ve Japonya gezileri sonucunda bu ulusların dans tekniklerini araştırmaya yöneldi. Bu incelemelerini Oriental Impressions (Doğu İzlenimleri) başlığı altında topladı. Hindistan’da birlikte çalıştığı Uday Şankar sonraları Hint dansının en büyük yorumcularından biri oldu ve böylece Pavlova Hindistan’da dansın yeniden doğmasında önemli rol oynadı.

Pavlova’nın özel yaşamı, 1911’de Mordkin’le kavgası ve bazı seyrek gazete manşetleri dışında, olaysız geçti. Londra’daki evi (Hampstead’de Ivy Evi), koreograf Foki-ne’in 1905’te onun için yarattığı The Dying Swan (Kuğunun Ölümü) solosunu anımsatan kuğulu yapay golüyle ünlendi. Pavlova’ nın burada çekilmiş fotoğraf ve filmleri The Immortal Swan (1936; Ölümsüz Kuğu) adlı derleme filmde kullanıldı.


Leave A Reply