Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler (Galaktagoglar), Emziren Annenin Beslenmesi

0

Anne sütünü arttıran yiyecekler, galaktagoglar nelerdir? Emziren anneler nasıl beslenmelidir, diyetlerine ekleyebilecekler yiyecek önerileri.

Emziren annelerde ortaya çıkması muhtemel konulardan biri anne sütünün azlığıdır. Konu bir kez gündeme geldiğinde, genellikle hızlı bir şekilde anne sütünü arttırabilecek yiyecek önerileri yapılmaya başlar. Bunlar yiyecekler, bitkiler ve hatta reçeteli ilaçlar olabilir. Bütün bunlar galaktagog olarak adlandırılır. “Galaktagoglar” kelimesi, süt anlamına gelen Yunanca “galakta” dan gelir.

emzirme

Kaynak: pixabay.com

Bir galaktagog, düzenli olarak emzirmiyorsanız veya pompalama yapmıyorsanız süt miktarınızı kendi başına artırmayacak olsa da, bazı kadınlar bunları yararlı bulur.

Galaktagogların anne sütünü artırmada gerçekten etkili olduğuna dair tıbbi bir kanıt yoktur. Yine de, birçok kadın bu yiyecekleri tüketerek fayda sağlamaktadır.

Bir galaktagogu denemeden önce

Süt tedarikinizle ilgili endişeleriniz varsa, ilk olarak bu konuyu doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Gereksiz yere endişelendiğiniz ve hem süt sağlığınızın hem de bebeğinizin iyi olduğu ortaya çıkabilir. Süt miktarı düşükse, doktorunuz üretimi iyileştirmek için önerilerde bulunabilir.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Prolaktin salgılayacak ve süt üretimine yardımcı olabilecek iki hormon olan oksitosini uyaran bebeğinizle yaptığınız ten teması
 • Süt bezlerini daha fazla sütü bırakmaya teşvik edecek şekilde nazikçe sıkma yöntemi
 • Emzirme sırasında rahat konumlandırma
 • sık emzirme veya düzenli pompalama ,

Çoğu kadın bu yöntemlerin süt üretimini iyileştirmek için yeterli olduğunu görecektir.

Süt arzınızı engelleyebilecek alışkanlıklardan ve davranışlardan kaçınmak da önemlidir, örneğin:

 • göğüslerinizi çok sıkı tutan sütyen giymek
 • difenhidramin (Benadryl) veya setirizin (Zyrtec) gibi bazı alerji ilaçlarının kullanılması
 • sigara içmek

Emzirme diyetiniz

Emziren annelerin bebeklerine süt üretmek için özel diyetlere ihtiyacı yoktur. Belirli yiyecekleri dahil etmek konusunda endişelenmek yerine, sağlıklı ve mantıklı bir diyetin uygulanmasını daha önemlidir.

Aşağıdakileri diyetinize dahil etmeye çalışın:

 • taze meyve ve sebzeler
 • çeşitli kepekli tahıllar
 • hayvanlardan ve bitkilerden protein kaynakları
 • yüksek kaliteli yağlar

Galaktagog olduğuna inanılan bazı yiyecekler sağlıklı bir diyetle uyumludur. Herhangi bir yiyeceğin süt üretimini artırabileceği fikrini destekleyen çok az tıbbi kanıt olmasına rağmen, bu yiyecekler genellikle bir emziren anne tarafından diğerine önerilmektedir.

Denemek için 11 meyve ve sebze

Diyetinize aşağıda belirtilen besleyici ürünleri ekleyin.

tatlı patates

Kaynak: pixabay.com

1-3. Tatlı patates, pancar ve havuç

Bu kırmızı ve turuncu sebzelerdeki beta karoten anne sütü üretimi için önemlidir. Talı patatesler, pancarlar ve havuçlar, demir ve mineral tedarik etmenin ek yararına sahiptir.

4-8. Koyu, yapraklı yeşillikler

Koyu, yapraklı yeşil sebzeler önemli enzimler, vitaminler ve mineraller için harika bir kaynaktır. Denenecek olanlar şunları içerir:

 • süs lahanası (kale)
 • Roka
 • ıspanak
 • pazı
 • Kara lahana

Bu yeşillikler ayrıca laktasyonu destekleyebilen bileşik fitoöstrojeni de sağlar.

9. Yeşil papaya

Bu galaktagog, Asya’da enzimleri, vitaminleri ve mineralleri nedeniyle ödüllendirilir. Özellikle iyi bir A vitamini ve C vitamini kaynağıdır.

Bir küçük meyve yaklaşık 100 miligram (mg) C vitamini kaynağı içerir. Emziren kadınlar için, günlük önerilen C vitamini miktarı sadece 115 ila 120 mg’dır.

Yeşil papaya’nın olgunlaşmamış meyve olduğuna dikkat edin. Yemek için yeterince yumuşak olana kadar pişirilmelidir.

10-11. Rezene ve rezene tohumu

Rezene tohumunun süt üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Rezene çayı tüketmek yardımcı olacaktır.

Denenecek 12 Yiyecek

Tahıllar, kabuklu yemişler ve baklagiller anne sütünde artışa neden olabilir.

1-4. Tahıllar

Tanınmış antibiyotik ve antienflamatuar özelliklerine ek olarak, yulaf iyi bilinen bir rahatlatıcı besindir. Bu besini tüketmek, bir kadının vücudunun süt üretiminde yer alan bir hormon olan oksitosini salmasına neden olabileceği düşünülmektedir.

Mümkün olan galaktagoglar gibi işlev görebilen diğer tahıllar arasında darı, kahverengi pirinç ve arpa bulunur.

5-6. Nohut ve mercimek

Nohut ve mercimek gibi baklagiller, süt artırma özellikleri nedeniyle uzun zamandır lanse edilmektedir.

7. Bira mayası

Beslenme mayası olarak da bilinen bira mayası, iyi bir protein ve demir kaynağıdır. Ayrıca meme dokusu sağlığı ve emzirme konusunda yardımcı olabilecek fitoöstrojenler içerir.

8-10. Fındık

Kaju fıstığı, ceviz ve macadamia fıstığı da dahil olmak üzere çiğ fındıkların da süt üretimini desteklediğine inanılmaktadır.

11. Susam tohumları

Başka bir Asya galaktagogu olan susam, vegan bir kalsiyum kaynağıdır. Siyah veya açık renkli susam tohumları, tohumun kremalı bir versiyonu olan tahin gibi çalışacaktır.

12. Laktasyon çerezleri

Emzirme çerezleri için tarifler genellikle keten tohumu, bira mayası, yulaf ve diğer süt artırıcı bileşenleri içerir.

Bitkisel galaktagoglar

En iyi bilinen ve anekdot olarak etkili galaktagogların bazıları bitkiseldir. Emziren anneler için onlarca bitkinin anne sütünü arttırdığına inanılmaktadır.

Bu bitkilerin birçoğu, meme büyümesini uyarmanın yanı sıra hormonal destek sağlar. En tanınmış galaktagoglardan biri olan Çemen otu, Orta Doğu baharatıdır. Isırgan otu, devedikeni ve zencefil, süt üretimini geliştirdiği düşünülen diğer popüler bitkilerdir.

Emzirirken belirli bitkileri almanın olumsuz etkileri olabileceğini unutmayın. Diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.


Leave A Reply