Anneler Günü Ne Zaman?

0
Advertisement

Anneler günü ne zaman kutlanmaktadır? Anneler günü hangi güne geldiği nasıl belirleniyor? Anneler Günü zamanı ile ilgili bilgiler.

Anneler Günü Ne Zaman

2016 yılında Anneler günü 8 Mayıs 2016 Pazar gününe denk gelmektedir. Her yıl değişen Anneler Günü tarihi 2016 yılında 8 Mayıs gününe denk gelmektedir.

Anneler Günü Mayıs ayının ikinci Pazar gününe denk gelen gün olarak hemen hemen tüm dünya ülkelerinde kutlanmaktadır. Bir kısım ülkelerde Anneler Günü farklı bir gün de kutlansa bile özellikle batı ülkelerinin hemen hemen tamamı Mayıs ayının ikinci Pazar gününde bu özel günü kutlamaktadırlar.

Zaten günümüzde kutlanılan Anneler Günü mantığı Amerika kökenlidir. 1908 yılında annesini kaybeden ve bu durumdan dolayı anneler için bir şeyler yapmak isteyen Anna Jarvis isimli bir kişi 1914 yılında Amerika Kongresinin Mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kabul ettirmiştir.

Ancak Anneler ile ilgili bir günün ya da bayramın olması ta Antik Yunan dönemine kadar uzanmaktadır. Anna Jarvis’in öncülüğünde belirlenen Anneler Günü ise modern dünyanın Anneler Günüdür.

Advertisement

Leave A Reply