Anneler Günü Tarihçesi

0
Advertisement

Anneler Gününün tarihçesi ile ilgili bilgiler. Anneler Günü ilk olarak nasıl ve nerede nasıl ortaya çıkmıştır? Anneler Gününün hikayesi nasıldır?

Anneler Günü Tarihçesi

Anneler Günü Tarihçesi

Günümüzde Anneler gününün kutlanmasına neden olan olay şöyle gelişmiştir.

Amerika’nın Philedelphia eyaletinde küçük bir köyde babası öldükten sonra annesiyle yaşayan bir genç kız vardı. Kızın adı Servis’tir. Servis’in tek dayanağı çok sevdiği annesidir. Servis 9 yaşındayken annesi hastalanıyor. Yatağa düşüyor. Doktorlar hastalığa çare bulamıyorlar. Kadın günden güne eriyor. Nihayet 9 Mayıs 1906’da annesi ölüyor.

Servis, annesinin ölümüne inanamıyor. Yemeden, içmeden kesiliyor, her geçen gün zayıflıyor, yaşama küsüyor. Her gün bir demet çiçek ile annesinin mezarına gidiyor. Çiçekleri mezara bırakıp hıçkıra hıçkıra ağlıyor.

Bir sabah yine mezara giderken herkesin saygı ve sevgisini kazanmış olan öğretmenine rastlıyor. Öğretmeni kızın halini görünce çok üzülüyor. “Ölümü her insan yaşayacaktır. Ölenle ölünmez kızım.” diyerek çocukla konuşmaya çalışıyor. Çocuk hüngür hüngür ağlayarak, annesinin ölümünden duyduğu acıyı anlatıyor.

Advertisement

Öğretmeni onu dinledikten sonra “Her insan doğar, büyür ve ölür. Bu doğanın vazgeçilmez ve önüne geçilemeyen yasasıdır.” diyerek onu sakinleştiriyor. Ona yaşama sevinci verecek öğütlerde bulunuyor “Evlat isterse sevgisiyle annesini yaşatabilir. Yaşamaya gayret etmesi gereğini, iyi ev lat olmasının annesini de mutlu edeceğini” anlatır.

Servis karamsarlıktan yavaş yavaş kurtulup gerçeğe dönmeye çalıştı. Arkadaşlar da onun yıl boyunca annesinin mezarına çiçekle gitmesini izlemişlerdi. Arkadaşları ellerinde birer demet çiçekle onu ziyarete geldiler. Çok sevindi. Arkadaşlarına anne sevgisinin yerini tutan sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelerimize adayalım önerisinde bulundu.

Arkadaşları bu öneriyi belediye başkanına götürdüler. Belediye başkanı bu öneriyi kabul etti. Öneri halka duyuruldu. Halkta bu öneriyi benimsedi.

9 Mayıs 1908 yılı “Anneler Günü” olarak kutlandı. 9 Mayıs 1914’te ABD kongresi bu günü “Anneler Günü” oiarak benimsedi.

Ülkemizde 1956 yılında ilk defa “Anneler Günü” kutlandı. Bundan sonra her yıl kutlanmaya başlandı.

Advertisement


Leave A Reply