Anneler Günü

0

Anneler günü ile ilgili bilgi. Anneler günü tarihçesi ve Anneler gününün önemi. Anneler Günü nedir ve Anneler günü ne zaman kutlanmaktadır.

Mayıs ayının ikinci pazarı kutlanan annelere sevgi ve saygıyı belirten gündür. Hemen hemen tüm dünya ülkelerinde Anneler günü kutlanmasına rağmen her ülkede Anneler günü Mayıs ayının ikinci pazarı olarak geçmemesine rağmen önemli bir kısmında bugün kutlanılır.

Advertisement

İlk kez öğretmen Anna Jarvis’in (1864-1948) önerisiyle 1908’de ABD’nin bazı eyaletlerinde kutlanmaya başlandı. Anna Jarvis 1906’da annesinin ölümünden sonra anneliğin kutsallığını herkese anımsatmak için özel bir gün olması gereğine inandı. Annesinin ölümünün 1. yıl dönemi olan 9 Mayıs 1907’de Philadelphia’da ki evinin bahçesinde dostları arasında annelik ve anneler adına bir toplantı düzenledi. Aynı yıl Senato’ya başvurarak yılın bir gününün annelere ayrılmasını istedi. 1908’de birçok eyalette mayıs ayının 2. pazarı anneler günü olarak kutlanmaya başlandı. 1912′ de Texas Eyaleti; 1914’de ABD Senatosu anneler gününü (bütün ABD’de) resmi bayram olarak kabul etti. Dünyada anneler gününü ABD’den sonra kabul eden ilk ülke Büyük Britanya, sonra da Almanya’dır (1923).

1935’te Golden Rule Foundation Mother Comittee her yıl bir örnek anne seçmeye başladı. Örnek annede yüreklilik, şefkat, iyi ahlak, anlayış, iyilik yapmayı sevmek ve bu davranışları çocuklarına aşılamak gibi erdemler aranır. Türkiye’de anneler günü ilk kez Türk Kadınlar Birliği’nin girişimiyle 1955’te kutlandı. Türk Kadınlar Birliği, Nene Hatun’u yılın annesi ilan etti. Aynı yıl PTT en büyük Türk Anası Zübeyde Hanım’ın anısına pullar yayımladı. 1956’da Hürriyet gazetesinin girişimi ve düzenlediği yarışmalarla anneler günü Türkiye’de yerleşti, yaygınlaştı.

ABD’de Anneler Günü çiçeği beyaz karanfil, Güney Amerika’da annesi sağ olanlar için pembe, ölü olanlar için beyaz güldür. Armağan verme geleneğinin bir pazar oluşturması yönünden açılan çeşitli tartışmalara karşın anneler günü Türkiye’de de her yıl kutlanır.

Advertisement


Leave A Reply