Anneler Gününün Tarihçesi – Anneler Günü İlk Ne Zaman Kutlandı?

1
Advertisement

Anneler günü ilk ne zaman kutlanmaya başlandı? Anneler Gününün kutlanması, tarihçesi hakkında bilgi.Anneler gününün tarihçesi.

Anneler Günü MesajlarıHer yıl mayıs ayının ikinci pazar günü aile arasında kutlanan bir gündür. Bu gün, çocuklar harçlıklarından biriktirdikleri para ile annelerine küçük birer hediye alırlar, böylece kendilerine büyük emekleri geçen annelerine karşı bağlılıklarını ve sevgilerini belirtmiş olurlar.

Anneler Günü, Batı memleketlerinde; daha çok, son devirlerde adet yerine girmiş olmakla beraber, çok eski bir tarihi vardır. Hemen hemen bütün çağlarda, bütün milletler, anneye karşı duyulan saygıyı türlü törenlerle, bayramlarla belirtmek istemişlerdir.

Bu arada Eski Yunanistan’da «Tanrıların Ulu Anası» Rhea’ya tören ve şenliklerle tapınılır, martın onbeşine düşen bu bayram Anneler Günü sayılırdı. Bu adet o devirde bilhassa Küçük Asya (Anadolu) da çok yayılmıştı.

Avrupa’ya hıristiyanlığın gelmesi üzerine bu tören kilise adetleri arasına girmiştir. O gün çocuklar, kilisede yapılan törenden sonra, ana babalarına, daha çok annelerine hediyeler götürürler.

Advertisement

Anneler Günü, Amerika’da, 1914 yılında bir kanunla resmi bayramlar arasına alınmıştır. Bizde de, son yıllarda, Anneler Günü toplumun tüm katmanlarında kutlanmaya başlanmış ve artık ülkece kabul edilmiş br gün olmuştur.

Şefkat, asalet ve tahammül timsali olan beyaz karanfil Anneler Gününün çiçeği olarak kabul edilmiştir.


1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?