Anoskopi Nedir? Nasıl Yapılır? Neler Tespit Edilir? Prosedürün Amaç ve Sonuçları

0
Advertisement

Anoskopi nedir, ne için ve nasıl yapılır? Anoskopi yoluyla neler tespit edilir, sonuçlar neyi gösterir, nasıl hazırlanır?

Anoskopi nedir?

Anoskopi, doktorunuzun gastrointestinal sisteminizdeki, özellikle anüs ve rektumunuzdaki bir anormalliği belirlemesine yardımcı olabilecek basit bir tıbbi prosedürdür. Bir anoskopi yapmak için doktorunuz anüsünüze anoskop adı verilen bir cihaz yerleştirecektir.

Anoskopi

Bu kapsam tipik olarak plastik (tek kullanımlık) veya paslanmaz çelikten (sterilize edilebilir) yapılır. Anoskop, doktorunuzun anal-rektal bölgelerinizdeki dokuya ayrıntılı bir bakış atmasını sağlar.

Bir anoskopi, bağırsaklarınızın alt kısmını etkileyebilecek birkaç durumu ve hastalığı tanımlayabilir. Bunlar şunları içerir:

 • kanser
 • anal fissür adı verilen dokudaki yırtıklar
 • hemoroid (anüs ve / veya rektum etrafındaki şişmiş damarlar)
 • rektal polipler

Bir anoskopiye nasıl hazırlanılır?

Anoskopi yaptıracaksanız, işlemden önce mesanenizi ve bağırsaklarınızı boşaltmanız gerekecektir. Mesanenizi ve bağırsaklarınızı boşaltmak işlem sırasında sizi daha rahat ettirecektir. Doktorunuz, anoskopi yapılmadan önce bağırsaklarınızı tamamen boşaltmanıza yardımcı olmak için müshil veya lavman verebilir.

Advertisement

Bir anoskopi ne gerektirir?

Anoskop sert içi boş bir tüptür. 3 ila 5 inç uzunluğunda ve yaklaşık 2 inç genişliğinde. Anoskop bir ışıkla donatılmıştır ve doktorun anüs ve rektumu ayrıntılı olarak incelemesine olanak sağlar. Anoskop anüsünüze yerleştirilmeden önce iç çamaşırlarınızı çıkarmanız istenecektir. Doktorunuz kendinizi bir masanın üzerinde cenin pozisyonuna yerleştirmenizi veya masanın üzerinde öne doğru eğilmenizi isteyebilir.

Doktor daha sonra K-Y Jelly (veya benzer bir ürün) ile yağlanan anoskopu anüsünüz aracılığıyla alt gastrointestinal sisteminize yerleştirecektir. Anoskop takılırken, doktor sizden bağırsak hareketi yaparken yaptığınız gibi iç kaslarınızı yoğunlaştırmanızı ve gevşemenizi isteyebilir. Bu, anoskopun yerleştirilmesini kolaylaştırır.

Muayene yapıldıktan sonra doktor anoskopu nazikçe geri çeker.

Ek prosedürler

Doktorunuz, anoskopi ile bağlantılı olarak başka işlemler yapmaya karar verebilir.

Bunlar şunları içerebilir:

 • dijital rektal muayene (DRE): DRE, eldivenli ve kaygan bir parmağın anüs yoluyla rektuma yerleştirilmesini içerir. Bu, rektal bölgenizdeki düzensizlikleri hissetmek için yapılır.
 • biyopsi: Diğer testlerin sonuçlarına bağlı olarak doktorunuz da küçük bir doku örneği almak isteyebilir.

Anoskopinin riskleri nelerdir?

Anoskopi genellikle ağrısız bir işlemdir, ancak bir baskı veya bağırsak hareketi yapma dürtüsü hissedebilirsiniz. Hemoroitiniz varsa, az miktarda kanama olabilir.

Advertisement

Rahatlamanız ve doktorunuza nasıl hissettiğinizi anlatmanız önemlidir. Biyopsi alınırsa, hafif bir sıkışma hissedebilirsiniz.

Anoskopi

Anoskopi neyi tespit eder?

Bir anoskopi, aşağıdakiler dahil bir dizi sorunu tespit edebilir:

Apse

Apse, çevresindeki dokuda şişme ve diğer sorunlara neden olabilen bir irin birikmesidir. Bir apse şunlardan kaynaklanabilir:

 • bir bezin tıkanması
 • anal fissür adı verilen dokudaki yırtık enfeksiyonu
 • cinsel yolla bulaşan enfeksiyon
 • iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD)

IBD’ler, ülseratif kolit ve Crohn hastalığını içerir ve gastrointestinal sistemin astarının iltihaplanması ile karakterize edilir.

Anal çatlaklar

Anal fissürler, anüs dokusunda aşağıdakilerden dolayı oluşabilecek yırtıklardır:

 • kabızlık
 • sert, kalın bağırsak hareketleri
 • uzun süreli ishal
 • azalmış kan akışı

Anal fissürler ayrıca doğumdan sonra veya Crohn hastalığı olan kişilerde de ortaya çıkabilir. Her yaştan insanda bulunabilirler ve bebeklerde yaygındır.

Hemoroid

Hemoroitler, anüs ve rektum etrafındaki şişmiş damarlardır. Damarlar ekstra basınç altında olduklarında şişer.

Hemoroit hamile kadınlarda yaygındır ve ayrıca bağırsak hareketi sırasında bir enfeksiyon veya zorlanma nedeniyle de ortaya çıkabilir. Anüsünüzdeki ve rektal bölgenizdeki şişmiş damarlar ağrılı olabilir ve kanamaya neden olabilir.

Polipler

Polipler, rektum veya kolonun astarından çıkan büyümelerdir. Genellikle iyi huyludurlar, ancak bazıları kanserli olabilir. Düzenli taramalar, poliplerin ciddi bir sorun haline gelmesini önlemede çok etkili olabilir.

Kanser

Kanser, anüs ve rektum dahil olmak üzere alt sindirim sisteminde görünebilir. Bununla birlikte, bu bölgedeki kanserler nadirdir – sindirim sistemi ve kolonda çok daha yaygındır.

Advertisement

Daha sonra ne yapmalı?

Bu ayakta tedavi prosedürüdür, yani bittiğinde gününüze devam edebilirsiniz. Doktorunuz genellikle test tamamlandıktan sonra sonuçlar hakkında size bir fikir verebilir.

Anoskopinizin sonuçları sonraki adımları belirleyecektir. Test, doktorunuzun durumunuz için uygun tedaviyi veya daha fazla test yapılması ihtiyacını belirlemesine yardımcı olabilir.


Leave A Reply