Antepfıstığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Antepfıstığı ve antepfıstığıgiller familyası ile ilgili genel ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Antepfıstığı Hakkında Bilgi

ANTEPFISTIĞI, (Lat. Piciacia vera). Antepfıstığıgillerden 5-20 metre yüksekliğinde bir ağaç ve bunun şamfıstığı da denen, yenen tohumları.

Antepfıstığının anayurdu Asya’dır. Ağaç, kuruyemiş olarak yenen ve çeşitli yiyeceklere katılan yağlı tohumlarından dolayı ekonomik açıdan büyük önem taşır. Bu nedenle yurdumuzun Gaziantep yöresinde çok yetiştirilmekte, ayrıca Batı ve Güney Anadolu’da yetiştirilmesinin yaygınlaşmasına çalışılmaktadır. Antepfıstığı yetiştirilmesinde ülkemizde tutulan bir başka yol da, bu bitkinin çeliklerini, Güney ve Batı Anadolu’da doğal olarak bulunan, aynı cinsten menengiç ağacı üzerine aşılamaktır.

Antepfıstığıgiller, (Lat. Anacardiaceae). İkiçeneklilerin kışın yaprağını döken ya da sürekli yeşil kalan, reçineli ağaç ya da ağaççıkları kapsayan familyası. Sakız adı verilen reçine, familya üyelerinin kabuklarında bulunur. Bileşik ya da basit olan yaprakların dizilişi almaşıktır. Meyve fındıksı, kapsül ya da çekirdekli sulu meyve biçimindedir. Familyanın, her iki yarıkürenin tropik ve alttropik bölgelerinde yayılmış 70 kadar cinsi ve 600 kadar türü vardır. Sakızağacı, menengiç. antepfıstığı, sumak ve yalancı karabiber ağacı bu familyadandır.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply