Antibiyotiği Kim Buldu? Tarihçesi

0
Advertisement

Antibiyotik kim tarafından ve ne zaman keşfedilmiştir? İlk antibiyotik nasıl yapıldı, kim buldu, ne zaman bulundu, tarihçesi hakkında bilgi.

Antibiyotiği Kim Buldu? Tarihçesi

Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları ve hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Virüslerin neden olduğu hastalıklara karşı kullanılamazlar. Selman Waksman, 1942’de canlı organizmalardan türeyen kimyasalları tanımlamak için “antibiyotik” kelimesini kullandı.

İlaç Antibiyotik

1877’de Louis Pasteur, deneylerinde bazı bakteri türlerinin diğer türlerin büyümesini engellediğini gözlemledi. Bilim adamları bu “anti-biyozis” fenomeni ile deney yaptılar (“hayat karşıtı”), ancak Alexander Fleming‘in 1928’de penisilini kazara keşfedene kadar, tıbbi tedaviler için önemli bir potansiyel değere sahip madde bulunabilmiş değildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında (1939-45) penisilin, savaş alanında ve hastanede birçok hayat kurtardı. Bu başarı, bilim insanlarını, bakteri veya mantar enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için kullanılabilecek diğer mikroorganizmaları araştırmaya teşvik etti.

1940’larda, geleceğin Nobel Ödülü sahibi Selman Waksman (1888-1973) tarafından yönetilen bir ekip, toprakta yaşayan bakteri, aktinomisin ve streptomisiniki tarafından üretilen 2 antibiyotik daha keşfetti. 1950 ve 1960’larda ek antibiyotikler keşfedildi. Bununla birlikte, antibiyotiklerin yaygın kullanımı, antibiyotik tedavisine dirençli yeni mikrop suşlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu “süperböcekler” doktorlar ve halk sağlığı uzmanları için yeni endişelere neden oldu.

Advertisement

Leave A Reply