Antibiyotik Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Antibiyotik nedir ne işe yarar ve insan vücuduna nasıl etki eder? Antibiyotiklerin çeşitleri ve genel özellikleri hakkında bilgi

Antibiyotik Nedir?

ANTİBİYOTİK, genellikle mantarlar başta olmak üzere, mikroorganizmaların oluşturduğu çok küçük miktarlarda bile öteki bazı mikropların üremesini durduran (mikrobiyostatik) ya da onları öldüren (mikrobiyosit) kimya maddeleri.

Antibiyotikler ya bakteri duvarını bozarak (penisilin), ya protein yapımını önleyerek (tetrasiklin, kloramfenikol) ya da sitoplazma zarını zedeleyerek (polimiksin, basitrasin) milaoplara etkiler. Mantarlara etkiyen antibiyotikler bunların hücre zarlarındaki sterollerle birleşerek zarın geçirgenliğini bozarlar. Antibiyotikler kimya yapılarına göre sınıflandırılır (Beta-laktam antibiyotikleri, Sefalosporinler, Aminoglikozidler, Tetrasiklinler, Makrolidler vb). Son zamanlarda virüs sentezinde etken olan enzimlerin işleyişini saptırarak kimi virüslere etkileyebilen antibiyotikler de yapılabilmiştir.

Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde çok önemli bir yer tutan antibiyotikler Alexander Fleming‘in penisilini buluşuyla yaygın bir biçimde kullanılmaya başlandıktan sonra mikroplar da bunlara karşı direnç kazanmaya, öte yandan insanlarda da alerji oluşmaya başladı. Bu yüzden antibiyotikler kesinlikle hekim denetiminde kullanılması gereken ilaçlardır.

Advertisement

Leave A Reply