Antigoneia (Aleksandria Troas) Nerededir

0

Antigoneia (Aleksandria Troas) nerededir? tarihçesi ve özellikleri hakkında bilgi

Antigoneia (Aleksandria Troas)

Advertisement

Aleksandria Troas, Batı Anadolu’da, Troas Bölgesi’nde antik liman kenti. Bugün, Çanakkale İli’ne bağlı Ezine İlçesi’nin batısındaki Geyikli Bucağı’nın Dalyan Köyü’nün güneyinde yer alır. Halk arasında Eski İstanbul adıyla da bilinir.

Kenti Hellenistik dönemde Büyük İskander’in komutanlarından Antigonos kurduğu için önce Antigoneia adını almıştı. Daha sonra Büyük İskender’in onuruna adı değiştirilerek Aleksandria Troas denildi. Kent halkının çoğunluğunu Miletoslular, bir bölümünü de Neandria’dan göç edenler oluşturuyordu. Yapay limanı yüzünden güçlü ve zengin bir ticaret merkezi durumuna geldi. Roma İmparatoru Augustus (M.Ö 27 – M.S 14) döneminde kent, Roma’nın bir kolonisi oldu ve “Colonis Aleksandria Augusta Troas” adını aldı.

Roma Çağı’na, özellikle de M.S. 2. yüzyıla aittir. İmparator Augustus ve İmparator Hadrianus kentin gelişmesi için büyük çaba harcadılar. Kent bayındırlaştırılırken yapıların büyük bir bölümü M.S. 2. yüzyılın ünlü hatiplerinden Herodes Atticus tarafından kendi parasıyla yaptırıldı. Sezar ve Büyük Constantinus’un Roma İmparatorluğu’nun başkentini buraya taşımak istedikleri ileri sürülür. Kentin Bizans döneminde de önemini sürdürdüğü anlaşılmaktadır. Havarilerden Aziz Paulus’un da Aleksandria Troas’a uğradığından söz edilir. Antik kentten alınan taşların Çanakkale ve çevresindeki yerleşim yerlerinin hatta istanbul’daki bazı cami ve kiliselerin yapımında kullanıldığı bilinir. Bu nedenle antik kent yıkıma uğramıştır. Yine de birçok yapı ayaktadır. Surları, tiyatro, hamam, stadion, Dor düzenindeki tapınak ve kentin suyollarına ait kalıntılar, günümüze ulaşan yapılar arasındadır.

Advertisement


Leave A Reply