Antil (Karayip) Denizi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Antil (Karayip) Denizi ile ilgili olarak genel ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Antil (Karayip) Denizi Hakkında Bilgi
ANTİL (KARAYİP) DENİZİ, Atlas Okyanusu’nun kolu; Orta ve Güney Amerika kıtaları arasında kalan bölümü. Yüzölçümü 2.718.205 kilometrekare, uzunluğu 2.700 km, genişliği 1.100 km, ortalama derinliği 2.174 metre, en derin noktası Cayman Çukuru (kuzeybatıda, 7.540 metre).

Kuzeyden Büyük Antiller, doğudan Küçük Antiller, güneyden Güney Amerika’nın kuzey bölümü; batıdan Orta Amerika ile çevrilidir. Bir çöküntü alanı olan Antil Denizi’nde, dört büyük denizaltı sıradağı ve beş denizaltı çukuru, yer kabuğundaki çökme sonucu oluşmuştur. Honduras ve Nikaragua kıyılarından başlayan Aves, Beata, Jamayka ve Cayman denizaltı sıradağları; gerçekte Amerika Kıtası’ nın batısında, iki yarıkürede kuzey-güney doğrultusunda uzanan Apalaş ve And Dağları çöküntülerinin denizaltında kalmış orta bölümüdür. Grenada, Venezuela, Kolombiya, Cayman ve Yucatan denizaltı çukurlarının da aynı çöküntü sonucu oluştuğu saptanmıştır. Cayman Çukuru’nda deniz derinliği 7.500 m’yi geçer. Venezuela Çukuru’ nun ise derinliği 5.700 m’den daha azdır.

Kuzey ve doğusundaki adaların arasında, deniz akıntılarının geçtiği birçok boğaz ve kanal vardır. Kuzeybatıda Meksika ile Küba arasındaki Yucatan Boğazı, Antil Denizi’ni Meksika Körfezi’ne bağlar. Yüzey akıntıları bu boğazdan Meksika Körfezi’ne girer. Kuzey Ekvator Akıntısı’nın etkisindeki yüzey akıntıları çok sıcak ve tuzludur (% 38). Rengi yeşille mavi arasında olan suların sıcaklığı yüzeyde ortalama 25°C’dir. Deniz dibi akıntılarıysa Antiller’deki Virgin ve Rüzgarüstü kanallarından geçer. Buna karşın, gel git olayı güçlü değildir (20-40 cm). Tropikal bölgede sürekli esen doğu rüzgarlarının (alizeler) etkisi altındadır. “Passat” adı verilen bu rüzgârlar, düzenli olarak yaz sonlarında kasırgalara yol açar.

İklim, Akdeniz iklimine benzeyen özellikler gösterir. Bu nedenle, Meksika Körfezi ile birlikte “Amerikan Akdenizi” olarak da tanımlanır. Fauna ve doğal kaynaklar (özellikle petrol) açısından zengindir. Panama Kıstağı üzerinde yapılan Panama Kanalı’nın açılışından (1914) sonra, Atlas Okyanusu-Büyük Okyanus deniz trafiğinin önem kazanması, Antil Denizi’ne de ekonomik yarar sağladı.

Advertisement

Leave A Reply