Antioksidan Nedir? Serbest Radikal Nedir? Antioksidanların Yararları

0
Advertisement

Antioksidan nedir? Antioksidanlar ne işe yarar, özellikleri nelerdir? Serbest radikaller ne yapar, Antioksidanın yararları hakkında bilgi.

antioksidan

Antioksidan Nedir?

Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşan moleküllerdir. Serbest radikaller, vücudunuzda seviyeleri çok yükselirse zarar verebilecek bileşiklerdir. Diyabet, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere birçok hastalıkla bağlantılılar.

Vücudunuzun serbest radikalleri kontrol altında tutmak için kendi antioksidan savunmaları vardır. Bununla birlikte, antioksidanlar ayrıca gıdalarda, özellikle meyvelerde, sebzelerde ve diğer bitki bazlı bütün yiyeceklerde bulunur. E ve C vitaminleri gibi bazı vitaminler etkili antioksidanlardır. Antioksidan koruyucular, raf ömrünü artırarak gıda üretiminde de önemli bir rol oynamaktadır.

Serbest radikaller Ne Yapar?

Vücudunuzda sürekli serbest radikaller oluşur. Antioksidanlar olmadan, serbest radikaller çok hızlı bir şekilde ciddi hasara neden olur ve sonunda ölümle sonuçlanır.

Bununla birlikte, serbest radikaller sağlık için gerekli olan önemli fonksiyonlara da hizmet eder. Örneğin, bağışıklık hücreleriniz enfeksiyonlarla savaşmak için serbest radikalleri kullanır. Sonuç olarak, vücudunuzun belirli bir serbest radikal ve antioksidanlar dengesini sağlaması gerekir.

Advertisement

Serbest radikaller antioksidanları aştığında, oksidatif stres denilen bir duruma neden olabilir. Uzun süreli oksidatif stres, DNA’nıza ve vücudunuzdaki diğer önemli moleküllere zarar verebilir. Bazen hücre ölümüne bile yol açar. DNA’nıza verilen hasar kanser riskinizi arttırır ve bazı bilim adamları yaşlanma sürecinde çok önemli bir rol oynadığı teorisini gerçekleştirmiştir..

Serbest Radikal Artışına Sebep Olan Faktörler:

 • hava kirliliği
 • sigara içmek
 • alkol alımı
 • toksinler
 • yüksek kan şekeri seviyeleri
 • Çoklu doymamış yağ asitleri alımı
 • Aşırı güneş banyosu, radyasyon
 • Bakteriyel, fungal veya viral enfeksiyonlar
 • Aşırı demir, magnezyum, bakır veya çinko alımı
 • Vücudunuzda çok fazla veya çok az oksijen
 • Doku hasarına neden olan yoğun ve uzun süreli egzersiz
 • C ve E vitaminleri gibi aşırı antioksidan alımı
 • antioksidan eksikliği

Uzun süreli oksidatif stres, kardiyovasküler hastalıklar ve belirli kanser türleri gibi olumsuz sağlık sonuçları riskin artmasına neden olur.

Taze Bitki ve Sebzeler

Gıdalardaki Antioksidanlar

Antioksidanlar, tüm canlıların hayatta kalabilmesi için esastır. Vücudunuz, hücresel antioksidan glutation gibi kendi antioksidanlarını üretir. Bitkiler, hayvanlar ve diğer tüm yaşam formları, serbest radikallere ve oksidatif hasara karşı kendi savunmalarına sahiptir. Bu nedenle, antioksidanlar bütün bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunur.

Yeterli antioksidan alımı önemlidir. Aslında, hayatınız belirli antioksidanların (yani C ve E vitaminlerinin) alımına bağlıdır. Bununla birlikte, diğer birçok gerekli olmayan antioksidanlar gıdada bulunur. Vücudunuz için gereksiz olsalar da, genel sağlıkta önemli bir rol oynarlar. Çilek, yeşil çay, kahve vebitter çikolata, iyi antioksidan kaynakları olduğu için bilinir. Et ürünleri ve balıklarda ayrıca antioksidanlar bulunur, ancak meyve ve sebzelerden daha az miktarda bulunur.

Antioksidanlar hem doğal hem de işlenmiş gıdaların raf ömrünü artırabilir. Bu nedenle, sıklıkla gıda katkı maddesi olarak kullanılırlar. Örneğin, koruyucu olarak işlev görmesi için işlenmiş gıdalara C vitamini eklenir.

Advertisement

Antioksidan Çeşitleri

Antioksidanlar, suda veya yağda çözünür olarak sınıflandırılabilir. Suda çözünür antioksidanlar, eylemlerini hücrelerin içindeki ve dışındaki sıvıda gerçekleştirirken, yağda çözünebilenler esas olarak hücre zarlarında etki eder. Önemli diyet antioksidanları şunları içerir:

 • C vitamini Bu suda çözünür antioksidan, temel bir diyet besindir.
 • E Vitamini Bu yağda çözünen antioksidan, hücre zarlarının oksidatif hasara karşı korunmasında kritik bir rol oynar.
 • Flavonoidler. Bu bitki antioksidanları grubunun sağlığa birçok etkisi vardır.

Antioksidanlar olan birçok maddenin başka önemli fonksiyonları da vardır. Dikkate değer örnekler arasında zerdeçal ve sızma zeytinyağındaki oleokanttaki curcuminoidler bulunur. Bu maddeler antioksidanlar olarak işlev görür ancak aynı zamanda güçlü bir antienflamatuar aktiviteye sahiptir.


Leave A Reply