Antiseptik Nedir?

0
Advertisement

Antiseptik nedir ve neye denir? Antiseptik özellikleri ve insan vücudundaki işleyişi ile ilgili genel ve kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Antiseptik Nedir?

ANTİSEPTİK, aşırı dokuncası olmadığından canlı organizmaya uygulanabilen, mikroorganizmaların üremelerini durdurarak öldürebilen maddelere verilen isimdir.

Bu maddelerin uygulanması çok eskiye dayanır. Eski Mısırlılarda mumya yapmak için kullanılan maddelerin gerçekte güçlü bir antiseptik olduğu bilinmektedir. Birçok yiyecek maddesinin içerisine eklenen baharlar ya da bazı bitki yağlarıyla uzun süre saklanabilmesi de aynı temele dayanır. Ancak antisepsi tarihinde ilk aşama Viyana Tıp Fakültesi hekimlerinden Sammelweiss’in öğrencilerine, doğum servisindeki hastaları muayene etmeden önce ellerini kalsiyum hipoklorit eriğiyle yıkatması üzerine lohusalık hummasının (Puerperal sepsis) önemli ölçüde azaldığını saptamasıyla başladı (1846). Bundan 20 yıl sonra Lister ameliyatta kullanılan gereçleri fenik asitle temizletti ve ameliyat sonrası bulaşan hastalıkların çok azaldığını gördü.

Pasteur’ün mikroorganizmaları bulması sonucu daha önce gözlemlere dayanılarak kullanılan bu tür maddelerin, bunları öldürdüğü ya da çoğalmasını engellediği kanıtlandı. Fenol bileşikleri, alkol, iyot, bazı zayıf nitelikte asitler, oksitleyici maddeler, ağır maden bileşikleri ve özellikle son yıllarda yaygın olarak kullanılan yüzey aktif deterjanlar, antiseptiklere örnek olarak verilebilir.

Advertisement

Leave A Reply